'Meclis'te F tipi hücreler var'

Gruplarına Genel Kurul'da 14 kişilik yer verildiğini ve MHP ile iç içe olduklarını belirten BDP'li Sırrı Sakık, pertililere ayrılan odaları da hücreye benzetti.

Haberler 13.10.2011 - 21:37

'Meclis'te F tipi hücreler var'

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Meclis Genel Kurulu'nda, TBMM'nin iç işleyişi hakkında gündem dışı bir konuşma yaptı.

''Ankara, başkent oluşundan bu yana böyle zulüm, böyle bakan görmedi'' diyen Sakık, bağımsız milletvekilleriyle birlikte BDP'nin 35 kişilik bir grup olduğunu ancak bu gruba Genel Kurul'da 14 kişilik yer ayrıldığını söyledi.

Sakık, ''Bizim MHP grubunun içinde, onların bizim içimizde olmaya ne hakkı var?'' dedi.

BDP Genel Başkanı ve grup başkanvekillerine ayrılan odaları 'F tipi hücrelere' benzeten Sakık, TBMM kampüsü içindeki muhafız alayını da eleştirdi.

Sakık, ''Her gün postal seslerini duymak zorunda mıyız? Meclis'te bine yakın polis görev yaparken halen ne işleri var?'' diye sordu.

BAYDEMİR: UMUDUM DİPDİRİ
Bu arada Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kentte TÜYAP'ın düzenlediği iki fuarın açılışına katıldı.

Baydemir şunları söyledi:
''Şırnak'tan geliyorum. Şu anda Şırnak'ta dışarıda olan belediye başkanı yok, tüm belediye başkanları cezaevine konulmuş. Şu anda 98 seçilmiş arkadaşım cezaevinde, tek siyasetçi arkadaşım cezaevinde kaldığı sürece kendimi özgür hissetmeyeceğim. Bundan, onu seçen bütün halkın cezaevine konulduğunun anlamını çıkarmamız lazım. Biz sustukça sıra başkasına da gelecektir. Umudum dipdiridir, umudum dipdiri olmasa bu kentte bir saniye yaşamam.

Daha fazla ortak çaba sarf etmemiz lazım. Çözüm ve sadece müzakere, diyalog ve sosyal kalkınmadadır. 'nin batı yakasının da artık vicdanının harekete geçmesinin zamanıdır. Ey Türk halkı burada olup bitenler, yaşanan, size iddia edildiği ve yansıtıldığı gibi değildir. Burada yaşanan bir zulümdür. Zulme karşı çıkmam en azından 'kabul etmiyorum demek' bana göre herkesin boynunun borcudur. Belki de bir hafta sonra ben de şuradaki D tipine gidebilirim. Benim başım ve gözüm üstüne, zulme boyun eğmektense orayı tercih ediyorum.''

Sayfa Yükleniyor...