Meclis'te 'faşizm' tartışması

Meclis Genel Kurulu AK Partli ve CHP'li milletvekillerinin "faşist" tartışmasına sahne oldu. Söz düellosu şeklinde geçen tartışma sırasında Cumhuriyet Gazetesi'nin 1940'lı yıllarda Hitler'i öven beyanları olduğunu söyleyen AK Parti'li Canikli, "CHP tarihi eşittir faşizmdir" dedi.

Haberler 14.03.2013 - 00:44

Meclis'te 'faşizm' tartışması

Meclis Genel Kurulu, yine gergin bir oturuma sahne oldu. "Adalet" kavramı üstünden başlayan tartışmada CHP ve AK Partili milletvekilleri birbirlerine "faşit" suçlaması yaptı.

İktidar ve anamuhalefet partili milletvekilleri arasında tam bir söz düellosuna dönen tartışma Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam ile CHP'li Veli Ağbaba arasında başladı.

Ağbaba, konuşması sırasında kendisine "Şu çeneni bir dakika tutsan" diyen Sağlam ve AK Parti'li bazı milletvekillerinin tutumunun, demokrasiyi öğrenemedikleri ve hazmedemediklerini gösterdiğini öne sürerek, "Siz yarın 'sonuç belli, seçime gitmeyelim' dersiniz. Bunun açık anlamı faşizmdir. Bunu savunan faşisttir, faşist kafadır, yancı ve yalaka kafadır. Kimse benim hakkımda 'kapa çeneni' diyemez. Başkan tutumunuzu kınıyorum" diye konuştu.

'FAŞİST GÖRMEK İÇİN AYNAYA BAKIN'
Ağababa'nın bu sözlerine tepki gösteren AK Parti'li Ahmet Aydın da "Faşizm ile itham edemezsiniz. Eğer faşizmi görmek istiyorsanız aynaya, geçmişinize bakın. Faşizmin ne olduğunu çok iyi göreceksiniz" dedi.

'HİTLER'DEN DAHA FAŞİST'
CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, Sağlam'ın tutumunu eleştirerek, ''İçtüzüğü uygulasaydınız burası sirke dönmezdi. Sizi İçtüzüğe uymaya ve göz kaş yaparak oturum yönetmemeye davet ediyorum'' diye tepki gösterdi. Altay, ''Gazete patronlarını arayıp, 'bunun yazısını beğenmedim, şunu işten at diyen bir kimse bana göre Hitler'den de Stalin'den de daha faşisttir. İsmet Paşa Başbakan iken, Nazilli Basma Fabrikası'nda 25 kuruşluk yolsuzluk oldu diye istifa mektubunu Atatürk'e verdi. Sizin devrinizde 300 milyona satılan TEKEL'e, 1,5 yıl içinde 3 milyar dolar değer biçildi. Bu namussuzluktur, vatan hainliğidir'' görüşünü savundu.

'CHP TARİHİ EŞİTTİR FAŞİZM'
AK Parti'li Nurettin Canikli, kendi iktidarlarından önce 190 iktisadi kuruluşun 8 milyar dolara satıldığını, AK Parti döneminde ise 100 kuruluşun 35 milyar dolara satıldığını belirterek, ''Faşizmi öven faşisttir. Hitler'i, Siyonizmi öven faşisttir. 1940'lı yıllardaki Cumhuriyet Gazetesi'de CHP yetkililerinin Hitler'i öven beyanlarına bakın. Has faşist görmek istiyorsanız CHP tarihine bakacaksınız. CHP tarihi eşittir faşizmdir. Sayısız uygulamaları ve örnekleri vardır'' dedi.

'3 ÇOCUK' ÖRNEĞİ
CHP'li Tarhan ise sataşma gerekçesiyle söz alarak, ''halkından korkanların 3 bin 600 koruma aracı ve TOMA'larla ODTÜ'ye girmek durumunda kaldığını'' belirterek, ''Bu nasıl bir korkudur. Selam olsun ODTÜ'lülere. En az 3 çocuk, olmadı 5 çocuk önerileri kimden geldi 1940'larda birisi 'Her kadın en az 4 çocuk doğurmalıdır. 4 ve üzeri çocuk doğuranlara madalya verilmeli' dedi. Bunu kim söyledi Hitler. Kim kime benzermiş, söyler misiniz '' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...