Meclis'te 'hırsız' tartışması

HSYK düzenlemesinin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu'nda iktidar ve muhalefet vekilleri arasında 'hırsız' tartışması yaşandı.

Haberler 24.01.2014 - 23:27

Meclis'te 'hırsız' tartışması

TBMM Genel Kurulu, HSYK ile ilgili kanun teklifini görüşmeye devam ediyor.

Bugünkü oturuma 'hırsız' tartışması damga vurdu.

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır muhalefet partisi mensuplarının masumiyet karinesi ve suçun şahsiliği ilkesini ihlal eden konuşmalar yaptıklarını ifade ederek konuyla ilgili dava açacaklarını söyledi.

Satır, "Bizler buraya sırça köşklerden gelen milletvekilleri değiliz. Hepimiz dişimizle tırnağımızla çalışarak buraya geldik. Ne oyumuzu size yediririz, ezdiririz ne grubumuzu size ezdiririz. Bireysel olarak hukuki zeminde mücadele edeceğiz ayrıca alanda halkımıza şikayet edeceğiz. Bugünden sonra, şiddete karşı olmakla birlike, bize yönelecek her türlü kötü söz ve eyleme cevap vereceğimizi bilmenizi isteriz" diye konuştu.

İNCE: HEPİNİZE DEMEDİK
Sataşma nedeniyle söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de emniyet ve adliyede yaşanan görevden almaları hatırlattı.

İktidarın kanunlar yaparak kendini sağlama alabileceği düşüncesinden vazgeçmesi gerektiğini ifade eden İnce "Biz hepinize hırsız demedik, biz hırsıza hırsız dedik. Neden hepinize diyelim. Başbakan'ın açıklamasını da kınıyorum. Teşvik ediyor. Ortada villa pazarlığı var mı yok mu? Bunlar yalan mı, doğru mu? 'Hayırlı cumalar, nerede villalar?' var mı yok mu? Bunu açıklayacaksın" diye konuştu.

Bu sırada AK Parti ve CHP sıralarından milletvekilleri arasında sözlü tartışmalar yaşandı.

Daha sonra grubu adına söz alan MHP Konya Milletvekili Faruk Bal da Satır'ın sözlerine tepki göstererek, kavgalar, sözlü sataşma ve tehditlerle işin özünün tartışılamadığını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de yaptığı konuşmada, iddiaların yargıya intikal ettiğini ve sonucunun ne olacağını hep birlikte göreceklerini söyledi.

SARIGÜL TARTIŞMASI
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül ile ilgili 'yolsuzluk' iddialarını hatırlatan Canikli'ye yanıt yine İnce'den geldi.

İnce, "Sayın Canikli benim partimin eski genel başkanı ile İstanbul Belediye başkan adayımızın 7-8 sene önce olmuş konuşmasını dilinize dolayacağınıza bak arka sırada oturan arkadaşlarınız var. Neden orada oturuyorlar, sizin yanınızda oturmuyorlar biliyor musunuz Hırsızlığa, yolsuzluğa, rüşvete karşı çıktılar. Dediler ki 'din ile, iman ile hırsızlık bir arada olmaz' dediler. Siz onları tehdit ettiniz, onları disipline vereceğinizi söylediniz" ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine tekrar kürsüye gelen Canikli, "Bizim arkadaşlarımızla ilgili iddialar yargıda. Yargılanacaklar, gereği yapılacak. Neyse sonuç ortaya çıkacak. Bu aşamadan sonra elbette yargının kararını bekleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...