TBMM Genel Kurulu’nda 35 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili sert tartışmalar yaşandı.

İlişkili Haberler


BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, AK Parti Milletvekillerine seslenerek, “Olay aydınlatılıncaya kadar sizin kabusunuz olmaya devam edeceğim” dedi.

BDP’li Kaplan, olayda 28 yakınını kaybeden Enco ailesinden 8 kişinin gözaltına alındığını iddia etti. Kaplan, aynı aileden 60’a yakın kişinin de gözaltına alınmaya çalışıldığını ifade etti.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, BDP'li Hasip Kaplan’a yanıt verdi. Şahin, “Düşüncesi kin ve kan üzerine inşa edilmiş milletvekilleri var” diyerek Kaplan’ı hedef aldı.

Şahin, "Utanmadan gerçekleri saptırıyorsunuz. 35 kişinin ölümü bizi de derinden yaralamıştır, üzmüştür. Hesap vermesi gereken sensin ve senin gibilerdir. Bu Meclis sizin iğrenç iftiralarınızı dinledi...

''Bana saygınızın olmadığını biliyorum ama başkanlığa saygı duyun. Benden çok rahatsız olduğunuzu biliyorum. 'Karpuz gibi bölmek' diyorsunuz. Karpuz gibi bölmeyi bir açıklasanız. Siz ne zannediyorsunuz bu toprakları? Bir karpuz gibi basit mi zannediyorsunuz? Siz millete, devlete hakaret ediyorsunuz, neyi karpuz gibi bölüyorsunuz?

"HER ŞEYİ ANLATIRSAM..."
Burada her şeyi anlatırsam... Yoktur gerçi utanma ve arlanma duygunuz ama bu Mecliste duramazsınız. Ben sizi tehdit etmem, sizden korkmuyorum ki sizi tehdit edeyim. Sizden korkmayan size niye tehdit etsin? Tehdit korkakların işidir, siz yapıyorsunuz onu. Siz Ortasu'da, Gülyazı'da, Diyarbakır'da, Şırnak'ta insanları tehdit ediyorsunuz, sizin işiniz tehdit etmek. Ben tehdit etmem. 'Kendim yaparım' derken, şahsıma yönelik bir şey yaparsanız... Bizim bakanlık elemanları ile size zarar vermem, kimseye vermediğimiz gibi; size de vermem herşeye rağmen.

Biz sizi insan gibi görüyoruz. İnşallah bir gün doğru ve iyi insan olursunuz, onu temenni ediyoruz. Hala umudumuz var sizden" dedi.

"KAN DAVASI GÜDECEK"
Hasip Kaplan da Bakan Şahin'in, ''iğrenç'', ''ahlaksız'' dediğini iddia ederek, ''(Tehdit mi ediyorsunuz?) diyen milletvekiline 'kendim hallederim'' diyor. Kan davası güdecek anlaşılan'' dedi.

Şahin'in sözlerini, kendisine bir liralık iadeli taahhütlü pulla iade ettiğini kaydeden Kaplan, TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam'a da ''(iğrenç ve ahlaksız) kelimelerini uygun gördünüz, size de teessüf ediyorum'' dedi.

ÖNDER - METİNER GERGİNLİĞİ
Ayrıca BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner birbirlerinin üzerine yürüdü.

Önder, İçişleri Bakanı Şahin'in grubuna yönelik el hareki yaptığını iddia etti. Kürt kökenli AK Parti milletvekillerine seslendiğini belirten Önder, şu ifadeleri kullandı: ''Sizi doğuran mübarek, muhterem annelerinizin hiç hatırı yok mu? Burada sanki bu katliamı bu savaş uçağını BDP kaldırmış. 35 yurttaşımız orada katledilmiş. Bunlara bir şey demeyeceksiniz, bunun hakkını arayan BDP'lilere yapmadık hakaret bırakmayacaksınız. BDP sizin oynayacağınız bir parti değildir. Arkasında çok büyük halkın barış, özgürleşme iradesi vardır. Buna tahammül edeceksiniz.''

METİNER LAF ATINCA...
Bu sırada AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'in laf atması üzerine Önder, ''Bunlar cahiliye dönemi düşüncelerin mi çağdaş düşüncelerin mi?'' diye sordu.

''Öne oturtmayı yasak etmişlerdi oradan da rahat durmuyor. Kombine biletini iptal mi ettiler?'' diyen Önder, Metiner'e yönelik ''Haddini bil. 'Terbiyesiz' diyemezsin sen'' dedi.

Oturduğu sıradan kalkarak kürsüye doğru hareket eden Metiner'i AK Parti'li milletvekilleri durdurdu. Bunun üzerine Önder, ''bırakın gelsin'' diyerek kürsüden ayrıldı ve Metiner'in üstüne doğru yürüdü. Metiner ve Önder'i milletvekilleri engelledi.

Bu sırada TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam birlemişe ara verdi.

Önder, yeniden kürsüye dönerek ''Eşkıya mısınız? Bu kürsüden konuşamayacak mıyız?'' diye bağırdı.

"KAHTA'YA GİREMEZSİN"
Bu sırada Önder ve Metiner tekrar birbirlerinin üstüne yürümeye çalıştı. Önder'in ''Ben senin derdini biliyorum. Sen kimsin? Konuşursam Kahta'ya giremezsin. Senin ağaların benim üstüme yürüyemedi. Soytarı'' diye bağırdığı duyuldu.

Diğer milletvekilleri Önder'i kolundan tutarak Genel Kurul salonundan çıkardı. Önder, bir süre sonra yeniden Genel Kurula dönerek, Metiner'le tartışmaya devam etti. Daha sonra iki milletvekili Genel Kurul salonundan ayrıldı.

İKİ İSİM ÖZÜR DİLEDİ
Daha sonra Genel Kurul'da söz alan Önder ve Metiner, yaşanan tartışmadan dolayı özür dilediler.

İçişleri Bakanı Şahin'den de, ''Benim bilerek bir hareketim olmadı. Böyle bir şey yapamadım. Varlığımdan rahatsız olduklarını biliyorum. Bazen elime, bazen ayağıma, bazen dudak hareketlerime bakarak anlam çıkarmaya başladılar. Galiba elimin parmaklarını da okumaya başladılar. Fakat bu kez ne Türkçe ne Kürtçe... Almanca okudular..." dedi.