Meclis'te OHAL görüşmesi

TBMM'deki OHAL görüşmelerinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıklamalarda bulundu.

ntv.com.tr 21.07.2016 - 14:31 | Son Güncelleme : 21.07.2016 - 14:50

Meclis'te OHAL görüşmesi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Meclis'teki OHAL görüşmesindeki açıklamalarından satır başları şöyle:

"Ülkemizin gözbebeği olan TSK içine yuvalanmış Fethullahçı terör örgütü mensubu bir grup 15 Temmuz'da emir komuta zinciri dışına çıkarak, uçaklarla, helikopterlerle, tanklarla seçilmiş Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a, hükümete, kısaca 79 milletimize Fethullah Gülen'in emir ve komutası altında hain bir darbe teşebbüsü yapılmıştır."

"Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, MİT, Köprüler, TRT ve emniyet birimleri yoğun saldırı altında kalmıştır."

"TBMM'nin sabaha kadar demokrasi nöbetini Meclis Başkanı'mızın başkanlığında MHP ve CHP milletvekilleriyle birlikte demokrasi nöbeti tutması, siyasi partilerimizin demokrasiye sahip çıkması, medyamızın birlikte hareketle demokrasiye sahip çıkması, aziz Türk milletinin ölümü göze alarak meydana çıkması, tankların, uçakların üzerine yürümesi, kurşunlara göğsünü siper etmesi, aziz milletimizin milli iradeye sahip çıkması bu darbe girişimini başarısız kılmıştır."

"Parlamento Cumhuriyet tarihinde ilk defa havadan bombalandı. Düşman yurdumuzu işgal ettiğinde top seslerini duyan parlamento ilk defa topun kendisini gördü"

"Keskin nişancılarla insanların vurulması, tankların insanları ezmesi bütün bunlar terör örgütünün gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimine somut örneklerden sadece bazılarıdır"

"Bir daha darbe girişiminin tekrarlanmaması için alınması gereken kararların hızlı bir şekilde alınması amacıyla OHAL kararı Başbakanlığa iletilmiştir"

"Hükümetimiz Anayasa'da kurulan hür demokrasi düzenini korumak, temel hak ve hürriyetleri korumak , şiddet olaylarını önlemek, darbe teşebbüsünün tekrarı ile bundan sonra darbe teşebbüslerinin teşebbüsünün önüne geçmek için, ekonomimize zarar veren, Meclis'imizi yok etmeye çalışan devletimizi adeta bir kanser hücresi gibi sarmış bulunan Fethullahçı terör örgütü ile kamu içindeki bütün uzantıların kamudan temizlenmesi tam emniyet bakımından bu karar alınmıştır."

"Hükümetimizin OHAL ilan etmeksizin adımlar atabiliyor olmuş olsaydı, bu adım atılmazdı."

"Cumhurbaşkanımızın en yakınında duran insanlar, yaverler ve başkaları o kadar titiz incelemelere kadar bilinmiyor. Genelkurmay Başkanının emir subayı koruması, şoförü bütün dikkate rağmen fark edilememiş olması görünmez ama büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor."

"OHAL MİLLETE KARŞI VERİLMİŞ BİR KARAR DEĞİLDİR"

"OHAL millete karşı alınmış bir karar değildir. Devlet burada kendisine bir OHAL kararı vermiştir. Hükümetimiz kendisine Olağanüstü bir çalışma kararı almıştır. Burada devletimizin yapısı içerisinde yuvalanmış bu yapının devlet aygıtından temizlenmesi için bu gerekli zaruri bir adımdır" 

"Burada sıkıyönetim söz konusu değildir, yönetimin askere devri kesinlikle söz konusu değildir. Valilerin gücü arttırılmaktadır. Bu son derece önemli bir adımdır. Ekonomimize ve hayatımızın bir takım noktalarına herhangi bir yansıma olabilir" 

"ARTÇILARI OLABİLİR"

"OHAL kararı devletin kendi görevlerini hızla yerine getirebilmesi için FETÖ'cü unsurların temizlenmesi için, Türkiye'de yeni bir darbenin önlenmesi amacına matuftur.Bunun artçıları olabilir. Bu kadar büyük bir badire atlattıktan sonra önümüzde büyüyüp de bizim göremediğimiz tehlikenin büyümesine izin vermemeliyiz"

"OHAL bir sıkıyönetim değildir, yönetim askerde değil sivil iradede olacaktır. Sivil irade daha etkin bir şekilde yönetimi ele geçirecektir. OHAL'in ilan edilmesi olağan halin kalıcılaştırılması için atılan bir adımdır" 

"Bir takım Kanun Hükmünde kararnameleri Meclis'e sevk edeceğiz. Kanun hükmünde kararnameleri neden önemsiyoruz, çünkü ortada bir yangın var ve elimizdeki suyu oraya dökmek için bu adımı atıyoruz" 

"Biz bunu gizli kapaklı yapmıyoruz. OHAL süresini koyduk ama bu süreyi daha kısa süreye düşürebiliriz. Derdimiz yangını söndürmektir"

Sayfa Yükleniyor...