Meclis'te Özgecan Aslan cinayeti konuşulurken gerginlik çıktı

Hunharca katledilen Özgecan Aslan ile ilgili TBMM'de yapılan oturumda CHP'li milletvekillerinin çoğu Aile Bakanı Ayşenur İslam konuşurken salonu terk etti. AK Partili Ahmet Yeni ile CHP'li Levent Gök arasında tartışma çıktı. TBMM Başkanvekili Bahçekapılı söz almadan konuşan Yeni'ye tepki gösterdi.

meclis-özgecan-17-02-15

Büyük tartışma yaratan İç Güvenlik Paketi bugün TBMM Genel Kurulu’na geliyor.

Görüşmeler öncesinde iktidar ve muhalefet temsilcileri gündem dışı söz alarak vahşice katledilen Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili konuştu.

Özgecan'ın ölümüne tepki amaçlı  TBMM Genel Kurulu'nda çok sayıda milletvekili koyu renk ve siyah kıyafet giyindi.

Söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, şiddet mağduru ve şiddet uygulayanın birlikte izlendiği "elektronik bileklik" uygulamasının mağdurların korunmasında en etkin elektronik destek sistemi olduğunu ve bu sistemin Adalet Bakanlığı tarafından başarılı bir şekilde uygulandığını belirtti.

İslam, "Söz konusu teknik takip sisteminin şiddet vakalarında da uygulanabilmesi için İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile işbirliğine gittik. Mart 2015 itibariyle Ankara ve İzmir illerinde pilot uygulamaya başlayacağız" dedi.

CHP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ BAKAN İSLAM KONUŞURKEN SALONU TERK ETTİ

İslam'ın konuşması sırasında bazı CHP'li milletvekilleri Genel Kurul'u terk etti.

AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, CHP sırasında bulunan Grup Başkanvekili Levent Gök'e sesini yükselterek Bakan İslam'ın protesto edilmesine tepki gösterdi. 

Ahmet Yeni, ''Bir kadın bakanı dahi dinlemiyorsunuz. Ana muhalefet partisini şiddetle kınıyorum, yazıklar olsun'' dedi. Bunun üzerine Gök ile Yeni arasında sözlü tartışma yaşandı.

Söz almadan konuşan Yeni, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı tarafından ''Size söz vermedim, lütfen yerinize oturur musunuz? Meclis'i siz idare etmiyorsunuz ben idare ediyorum'' diyerek uyarıldı.

Bahçekapılı, ''Şiddete yönelik özel bir gün. Bakın bana şiddet uyguluyorsunuz. Sözlü şiddete maruz kalıyorum şu anda. Yakışmıyor. Şiddeti konuşuyoruz şu yaptığınıza bakar mısınız? Şiddete karşı gelmeyi konuşuyoruz inandırıcılığımızı yitirmeyelim lütfen'' ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...