Meclis Darbe Komisyonu'nda 'Periscope' tartışması

TBMM Darbe Komisyonu'ndaki görüşmeleri internetten canlı vermek isteyen Sezgin Tanrıkulu ile komisyon başkanı Reşat Petek arasında tartışma yaşandı.

DHA 17.11.2016 - 16:35

Meclis Darbe Komisyonu'nda 'Periscope' tartışması

FETÖ/PDY Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nda, CHP'li Sezgin Tanrıkulu ile komisyon başkanı Reşat Petek arasında "Periscope" tartışması yaşandı.

Sezgin Tanrıkulu, toplantıyı internet üzerinden "Periscope" yayınıyla canlı vermek istedi.

Ancak Reşat Petek, komisyonda "Periscope" yayını yapılmamasına dair karar alındığını belirterek, Tanrıkulu'na uyarıda bulundu.

Tanrıkulu ise karar alınırken, kendisinin toplantıda olmadığını kaydederek, tabletini kaldırmayacağını ve toplantıyı "Periscope" üzerinden yayınlayacağını belirtti.

"KORSAN YAYIN YAPIYORSUNUZ"

Komisyondaki çalışmaların canlı yayın baskısı altında olmadan özgürce yapılması gerektiğini belirten Petek, "Dün bu konuyu müzakere ettik. Oylamaya sunduk ve buradan canlı yapılmamasına dair karar verdi komisyon. Lütfen yayın cihazını kaldırın. Sizi anayasaya ve içtüzük hükümlerine uymaya davet ediyorum. Komisyon karar vermiş. Korsan yayın yapıyorsunuz. Kanlı darbe girişiminin araştırılmasına engel oluyorsunuz" diye konuştu.

"NEDEN RAHATSIZ OLDUNUZ?"

CHP'li Tanrıkulu ise yaklaşık bir aydır komisyonda "Periscope" ile yayın yaptığını ve bunun çok faydalı olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Sizin emrivaki kararlarınız içtüzüğe uygun değil. Bir aydır konukları dinledik ve çok yararlı oldu. Başlangıçtan itibaren bunun Meclis TV tarafından verilmesini istemiştik. İç Tüzük'te milletvekillerinin yayın yapmasını engelleyecek bir madde yok. Neden rahatsız oldunuz Burada kararı ben veririm böyle olacak."

TOPLANTIYA YARIM SAAT ARA VERİLDİ

Tartışmanın uzaması üzerine başkan Reşat Petek, Meclis Başkanlığı'ndan bu konuda hukuki mütalaa isteyeceğiz, ona göre karar vereceğiz diyerek, toplantıya yarım saat ara verdi.

Sayfa Yükleniyor...