Meclis'te tatil ertelendi

TBMM Genel Kurulu'nda, Meclis'in 1 Temmuz'da tatile girmeyerek 25 Temmuz'a kadar çalışması kararlaştırıldı.

25.06.2014 - 18:56

Meclis'te tatil ertelendi

Türkiye Büyük Millet Meclis'i AK Parti'nin önerisiyle 25 Temmuz'a kadar çalışma kararı aldı.

İçtüzük gereği Meclis'in 1 Temmuz günü resmi tatile girmesi gerekiyor. Ancak AK Parti, yasama yılı sona ermeden cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi birkaç düzenlemenin yasalaştırılmasını hedefliyor.

O düzenlemeler içinde, halen Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri devam eden ve madencileri yakından ilgilendiren içinde mali af düzenlemesini de bulunduran 44 kanunda değişiklik içeren torba tasarı var.

O tasarının yanı sıra, hükümetin çözüm sürecine yasal dayanak oluşturmak için hazırladığı 'çerçeve yasa tasarısı' da Meclis kapanmadan yasalaştırılması istenen düzenlemelerin başında geliyor.

Meclis bu süreçte bir de Başbakanlık tezkeresini ele alacak. Lübnan'da görevli Türk askerinin görev süresinin uzatılmasıyla ilgili tezkerenin Meclis'ten geçirilmesi hedefleniyor.

KOMİSYON İÇİN İSİMLER HAZIR
Öte yandan AK Parti 4 eski bakanla ilgili soruşturma komisyonu kurulması için yarın 27 milletvekilinin ismini Meclis Başkanlığı'na sunacak.

AK Parti komisyona üye olacak isimleri tek tek incelediklerini belirterek isim bildirmemişti. İncelemelerin tamamlanmasının ardından komisyona kura ile seçilecek 27 milletvekilinin ismi yarın Meclis Başkanlığı'na bildirilecek.

Ancak AK Parti, Meclis Başkanlığı'na isimlerle birlikte bir de itiraz dilekçesi verecek. Dilekçede soruşturma komisyonunda üye olan kişilerin 'hükümde' bulunmamış olması şartı hatırlatılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...