Meclis'te İçişleri Bakanlığı'nın bütçesinin görüşmelerinde ortam öğrenci eylemleri konusundaki tartışmalarla gerildi önce.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Polise bayraklı sopalarıyla saldırı öğrenciden geliyor. Polise sopasıyla vuran o, doktordan rapor var orada bu kızımıza hiçbir darp ve vurma olmamıştır diye” dedi.

Buna karşılık CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “Polis öğrenciyi değil öğrenci polisi dövdü diyen bakandan da bunu beklerdim” yanıtını verdi.

İçişleri Bakanı sözü CHP'nin Kayseri yolsuzluk dosyasına getirdi. CHP Grup Başkanvekili İnce ile yine sert bir tartışmaya girdi. Genel Kurul’da karşılıklı "yalancı" atışması yaşandı.

Atalay’ın, “CHP zor bir adım attı hiç çalışmadan. Tembellik. çalışmamış bir milletvekili uydurma birkaç evrak getirmiş” demesi üzerine ayağa kalkan İnce, “Uydurma evrak diyor. Kayseri Vali Yardımcısı’nın altında imzası var. Siz oraya gönderdiğiniz müfettişleri aklamaya gönderdiniz. Size AKP diyorduk artık AK Parti diyebilirsiniz çünkü aklıyorsunuz” dedi.

Atalay bunun üzerine cevap olarak, “Sayın Grup Başkanvekili ya bilerek yalan söylüyor, ya da yanıltıyor. Rüşvet iddiasını Cumhuriyet Savcılığı araştırmıştır” yorumunu yaptı.

İnce ise, “Bana açık açık yalan söylüyor. Kim yalan söylüyor sen yalan söylüyorsun yalancı sensin” karşılığını verdi.

Meclis Başkanvekili Sadık Yakut CHP'li İnce'nin mikrofonunun sesini kesti. Oturuma ara verdi. AK Parti ve CHP sıralarında yükselen tansiyon, diğer milletvekillerinin araya girmesiyle güçlükle düşürülebildi.

SIRALARA VURULDU, ÖZÜR İSTENDİ
Öte yandan, İçişleri Bakanı Atalay'ın milletvekillerinin sorularını yanıtlamak üzere kürsüye gelip konuşmaya başlamasıyla birlikte, Atalay'ı sıralara vurarak protesto eden CHP'li milletvekilleri, Atalay'ın, ''CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'ye yönelik sözlerinden'' ötürü özür dilemesini istediler.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un verdiği aranın ardından yeniden konuşan Atalay, ''Biraz önce, CHP Grup Başkanvekili Sayın İnce ile ilgili şartlı bir cümle kullandım. Hiç kimseyi rencide etmek gibi bir niyetim yok. Eğer öyle bir şey anlaşıldıysa düzeltiyorum. Yoksa bu görüşmeler içinde bazen sürçülisan ettiğimiz de olabilir'' dedi.

BELEDİYELER VE İMARA AYKIRILIK
Belediyelerde imar konusunda çok soruşturma yapıldığını belirten Atalay, ''2004-2010 yılları arasında imar mevzuatına aykırılık gerekçesiyle bakanlık makamından alınan ön inceleme onaylarının partilere göre dağılımı, AK Parti 451, CHP 306, MHP 111, DP 111, BDP 13, diğer 65, toplam bin 57'dir'' dedi.

Atalay, şu anda 8 belediye başkanının açığa alınmış halde bulunduğunu belirterek, toplam 10 bin 816 şehit yakınına iş sağlandığını anlattı.

MUHTARLARA DÜZELTME
Muhtarlarla ilgili, ''Köy Kanunu'' çalışmaları olduğunu ifade eden Atalay, ''Kanun, bakanlıktan çıktı. Üzerinde çok uzun çalışıldı. Şu anda Bakanlar Kurulu'nun gündemindedir. Hem köylerimizde ciddi bir farklı düzenleme getiriliyor. 1924 yılında çıkmış Köy Kanunu yeniden ilk defa düzenleniyor. Orada köy ve mahalle muhtarlarımızla ilgili özlük hakları konusunda düzeltmeler yapılacak'' diye konuştu.

'İKİ DİLLİ YAŞAM'
BDP'nin, ''İki dilli yaşam'' önerisine ilişkin tartışmalara da değinen Atalay, ''(İki dil) falan gibi... Türkiye'de uygulamada, pratikte fazla bir yeri yok. Türkiye'de her şey rahatça konuşuluyor ama o tür şeylerin pratikte, uygulamada veya mevzuatımızla ilgili şu anda bir geçerliliği ve önemi yok'' dedi.