Meclis’ten Türk ve Tuğluk’a kötü haber

Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, eski DTP milletvekilleri Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un vekilliğe geri dönmesi konusunda yetkileri bulunmadığını açıkladı.

02.11.2010 - 10:07

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, eski DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve eski Milletvekili Aysel Tuğluk'un, milletvekilliğine geri dönmek için için yaptıkları başvuruya yanıt verdi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türk ve Tuğluk'un milletvekilliklerinin iade edilmesi için girişimde bulunduğunu hatırlatarak, sonucunu soran gazeteciyi şöyle yanıtladı:

''Evet, Tuğluk ve Türk, TBMM Başkanlığına başvurarak son Anayasa değişikliğinden sonra milletvekilliklerinin iade edilmesini istedi. Konuyu biz Meclis Başkanlığı olarak inceledik ve her iki sayın eski milletvekilinin de milletvekilliklerinin düşürülmesine karar veren organ TBMM değildir, Anayasa Mahkemesi bu kararı vermiştir. Türkiye'de kuvvetler ayrılığı ilkesi vardır. Organlar birbirlerine müdahale edemezler, yargının kararını TBMM Başkanlığı değiştiremez.

Anayasa değişikliği yeni bir durum ortaya çıkarmışsa bunu değerlendirecek olan da bu kararı veren organdır o da Anayasa Mahkemesi'dir. Bizim böyle bir yetkimiz yoktur. O nedenle bu talebe olumsuz cevap verdik, ret cevabı verdik ve ilgili kişilere de bu cevabımız yazılı olarak gönderilmiştir.''

KAPLAN: MECLİS TOPU TACA ATTI
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Türk ve Tuğluk’un vekillik yapabilmesi için başvuru yapmıştı.

Kaplan, Şahin’in açıklamasıyla ilgili olarak, “Meclis topu taca attı” dedi.

Kaplan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk ve Tuğluk'a tebliğ edilen yanıtta, Meclis Başkanlığının konuyla ilgili bir işlem yapamayacağının belirtildiğini ifade etti.

Yanıtı, ''Meclis Başkanlığı topu taca atmıştır'' ifadesiyle değerlendiren Kaplan, şunları söyledi:

''Bundan sonraki süreç B planıdır. Hukukçularımız, anayasal yargıda bu konuda girişimde bulanacak. C planımız, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açılan davaya, bu süreci getirmek olacak. Çünkü, Anayasa değişti. D planı da Avrupa Parlamentosu'nun 700 parlamenterine teker teker mektup yazacağız ve 'yaptığı değişikliklerin arkasında durmayan bir hükümetin, neden bir siyasi cesaret ve irade ortaya koymadığını' anlatmaya çalışacağız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...