Çin, son zamanların en büyük şehir projelerinden birine imza atmayı planlıyor. Gansu eyaletindeki Lanzhou bölgesinin eteklerinde inşa edilmesi planlanan yeni bir şehir için tam 700 dağın tıraşlanması amaçlanıyor.

Guardian gazetesinin verdiği bilgiye göre, söz konusu projenin toplam maliyeti 3.5 milyar doları bulacak. Projenin arkasında bulunan Nanjing merkezli Çin Pasifik İnşaat Grubu, yapılacak maliyetin karşılığının fazlasıyla alınacağı görüşünde. China Daily sitesine konuşan şirketin sahibi Yan Jiehe, inşa edilecek şehrin 2030 itibariyle Çin ekonomisine yılda 43 milyar dolar kazandıracak.

“Çin’in Donald Trump’ı” olarak bilinen Yan, Lanzhou New Area adındaki yerleşim biriminin 130 bin dönümlük alana kurulacağını ve bugün 3.6 milyon kişinin yaşadığı Lanzhou kentinden 80 km mesafede bulunacağını belirtti.

EFSANEDEN DOĞDU
52 yaşında ve son derece hırslı bir mimar olarak bilinen Yan, hayat öyküsüyle de ilgi çeken birisi. Dokuz çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Yan, uzun yıllar lise öğretmeliği yaptığı gibi, aynı yıllarda bir çimento fabrikasında işçi olarak çalıştı. 1995’te kendi inşaat şirketini kuran Yan, 2006 yılında 1.24 milyar dolarlık servetiyle Çin’in en zengin ikinci insanı unvanını kazandı.

Yan’ı harekete geçiren proje ise bir efsaneden doğuyor. Efsaneye göre çok uzun zaman önce Yu Gong adındaki bir işçi, evine giden yolu bloke eden iki dağı ortadan kaldırmaya karar vermiş ve bunu başarmış. O günden bu yana, “Yu Gong dağları hareket ettirdi” efsanesi doğmuş.

Her ne kadar etkileyici bir proje olsa da, Yan’ın planına yönelik olumsuz görüşler de yok değil. Sarı Nehir boyunca yatan Lanzhou, Çin’in hava kirliliği de en yüksek olan şehri. Şehir, Çin’deki tekstil, gübre ve metalurji sanayisin merkezlerinden biri.