NTV

Mehmet Ali Birand hayatını kaybetti

Türkiye

Türk basınının duayen ismi Mehmet Ali Birand, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Birand'ın cenazesi Cumartesi günü Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İlişkili Haberler


Birand'ın ölüm haberini doktorlarla birlikte kameralar karşısına geçen oğlu Umur Birand açıkladı.

Gözyaşlarını tutmakta zorlandığı görülen Umur Birand, şunları söyledi:

"Dün çok normal ve standart bir stent değişikliği sırasında babamın kalbi durdu. Yapılan tüm müdahalelere rağmen kalbi çalıştırılamadı ve yaşam destek ünitesine bağlandı. Maalesef bu akşam 18.29'da babamı kaybettik. Çok acı çekmediğini düşünüyoruz."

Usta gazeteci Birand safra kesesine stent takılması için önceki gün Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

Ameliyat sırasında kalbi duran Birand, doktorların müdahalesiyle hayata döndürülmüş ve hemen ardından yoğun bakıma alınmıştı.

Haberin ardından Birand'ın gazeteci dostları ve yakınları hastaneye akın etmişti. Dünden başlayan umutlu bekleyişin ardından acı haber akşam saatlerinde geldi.

CUMARTESİ GÜNÜ DEFNEDİLECEK
Birand'ın cenazesi Cumartesi günü Teşvikiye Camii'nde kılınacak namazın ardından Anadolu Hisarı'ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.

SOSYAL MEDYADAN YALANLAMA
"Yoğun bakımda tedavisi süren Mehmet Ali Birand, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı" haberinin yayılmasının hemen ardından oğlu Umur Birand, babasının Twitter hesabından açıklama yaparak bu haberleri yalanlamıştı.

MEHMET ALİ BİRAND
Mehmet Ali Birand, basın sektörünün birçok kolunda çalışarak önemli başarılara imza attı.

İstanbul'da 1941'de dünyaya gelen gazeteci-yazar Mehmet Ali Birand, mesleğe 1964'te Milliyet gazetesinde başladı.

Abdi İpekçi'den sonra kısa bir dönem Milliyet'in genel yayın yönetmenliğini yapan Birand, Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Birand, 1985'te TRT'de başlayan ve ardından Show TV'de devam eden kariyerinin altın basamağı, 32. Gün programını sundu.

Mesleğe Milliyet gazetesinde başlayan Birand, zor ve tehlikeli şartlarda yaptığı röportajlarla dünyanın sayılı gazetecileri arasında yer aldı.

Türkiye'nin içinde bulunduğu durumları anlatan ve Türk siyasetini içeren birçok kitap yayınlayan Birand'ın, Türk ordusunun yapısı, 12 Eylül askeri darbesi, 1974 Kıbrıs Çıkarması ve Türk-Yunan ilişkisini anlatan kitapları İngilizce, Almanca ve Yunanca'ya çevrildi.

1992-1995'te Show TV'de ana haber bültenini sunan Birand, Kanal D Grup Başkanlığı görevinin yanı sıra aynı kanalda ana haber bültenini sunuyordu. Birand, evli ve 1 çocuk babasıydı.

'Öldüğünüzü bence hissetmiyorsunuz'