Mehmetçik Vakfı Başkanı tutuklandı

“Kurban yolsuzluğu” operasyonunda gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra yeniden yakalama kararı çıkartılan kişilerden aralarında Mehmetçi Vakfı Başkanı’nın da bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

05.01.2010 - 12:09

''Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı'' iddiasıyla başlatılan soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları Hüseyin Kocabey ve Mehmet Tamöz, Mehmetçik Vakfı Başkanı Salih Güloğlu'nun da arasında bulunduğu 5 kişiyi, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti.

Şüpheliler, Nöbetçi Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkartıldı.

Mahkeme, Murat Ünver'i serbest bırakırken; Mehmetçik Vakfı Başkanı Salih Güloğlu, Cengiz Baştuğhan, Akif Emre Yalçınkaya ve Arif Uzun'u tutuklanmasına karar verdi.

'YÜZ KIZARTACAK BİR ŞEY YAPMADIM'
Salih Güloğlu, adliye çıkşında ''Kendimin ve ailemin yüzünü kızartacak hiçbir şey yapmadım. Böyle bir olaya adımızın karışmasından üzgünüz'' diye seslendi.

YENİDEN YAKALAMA EMRİ ÇIKARTILMIŞTI
Soruşturmayı yürüten savcılar, Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından daha önce serbest bırakılan 11 kişi hakkında ''tutuklanmaları amacıyla yakalanmaları'' talebiyle Ankara 26. Asliye Ceza Mahkemesine başvurmuştu.

Zanlıların serbest bırakılmasına yaptıkları itirazı yerinde gören mahkeme, Mehmetçik Vakfı Başkanı Salih Güloğlu, LÖSEV Başkanı Üstün Ezel, Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz ile Ankara Et Borsası Başkanı Faik Yavuz'un da aralarında bulunduğu 11 kişinin ''tutuklanmaları amacıyla yakalanmalarına'' karar vermişti.

ORTADA YOKLAR
LÖSEV Başkanı Üstün Ezel, Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz ile Ankara Et Borsası Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz adreslerinde bulunamadı.

Bu isimlerin kendiliklerinden teslim olması bekleniyor.

8 ilde başlatılan operasyonlarda gözaltına alınarak, adliyeye getirilen 31 kişiden 20'si, "ihaleye fesat karıştırmak", "nitelikli dolandırıcılık" ve "sahtecilik" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...