Meksika Körfezi ölüyor

Meksika Körfezi haftalardır sızan milyonlarca litre ham petrol yüzünden renk değiştirmeye başladı.

26.05.2010 - 11:03

Meksika Körfezi ölüyor

1500 metre derinlikteki yarıklardan denize akan petrol miktarının önceki tahminlerin üzerinde olduğu saptandı. 


Deutsche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haber şöyle:

Küçük bir sandalla denize açılan Billy Nungesser, parmağını Louisiana sahillerine vuran pas kahverengi katı petrol tabakasına batırdıktan sonra ‘denizdeki petrolle temas eden deniz kaplumbağası, kurbağa ve her türlü canlının sonu gelmiş demektir', diyor.

Kıyıdaki petrole bulanmış bataklığın bulunduğu Plaquemine'nin sakinlerinden olan Nungesser devleti yardıma çağırıyor ve bataklığı temizleyebilmeleri için Washington'dan izin vermesini istiyor.

Nungesser, daha fazla petrolün bataklık bölgesine sızmasını önlemek amacıyla sahilin yakınlarına kum seti çekmeyi planlıyor. Amma Washington’daki resmi makamlardan halâ izin alamamış.

Amerikan Çevreyi Koruma Dairesi; BP şirketinin, deniz suyuna karışan petrolü çözüştürmede kullandığı kimyevi maddeyi yasakladı. Petrol tabakasıyla mücadelede milyonlarca litre çözüştürücü kullanılmıştı. Resmi makamlar bundan böyle sadece zehirsiz maddelerin kullanılmasına izin veriyor.

Uzmanlar günlerdir, denize dökülen kimyevi maddenin insan ve hayvan sağlığı açısından son derece tehlikeli olabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Petrol temizleme çalışmalarına katılan balıkçıların hastalandığı bildiriliyor. Garry Burris bir sabah kalktıktan sonra yüksek miktarda balgam çıkardığını ve kendini esrar içmiş gibi hissettiğini anlatıyor. Burris, halsizlikten ve bedeninin karıncalanmasından şikayet ediyor.

Biyolog Riki Ott, bu rahatsızlığa BP tarafından kullanılan kimyevi madeninin yol açmış olabileceğini ve bu maddenin son derece tehlikeli sonuçlar doğurabildiğini belirtiyor. Ott, Exxon Valdez faciasından sonra da suda yaşayan memeli hayvanlarda kimyevi maddeler yüzünden deformasyon tespit ettiklerini anlatıyor.

Balıkçı Garry Burris hekime görünmüş. Doktoru, hayatında hiç sigara içmemiş olan Burris’e, böyle akciğerlere sadece, günde üç paket sigara içenlerde rastlanabileceğini anlatmış.

Meksika Körfezi’ndeki turistik işletmeler de petrol kirliliği yüzünden adeta kâbus görüyor. Henüz hiçbir kumsal deniz banyosuna kapatılmamış olsa bile, rezervasyonlar hızla düşüyor, rezervasyon iptalleri artıyor.

Florida’nın Navarre Beach bölgesinde apart motel işleten Ira-Mae-Bruce yaz sezonundan ümidini tamamen kesmiş. Florida’nın diğer bölgelerinde iptaller yüzde 50'nin de üzerinde.

Bölge halkı, BP’nin petrol sızıntısını önlemesi için dua ediyor. Ama denizin dibindeki patlak borunun robot kameralarla alınan görüntüleri bunun kolay olmayacağını kanıtı. BP çatlaktan günde 700 bin litre petrol pompaladıklarını duyurmuştu. Pazar günü, yüksek miktarda balçık pompalanıp ağzı da betonla örtülerek çatlağın kapatılmasına çalışılacak. Bu yöntemin başarı şansı hakkında kimse tahminde bulunmak istemiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...