'Melez posta' dönemi başlıyor

PTT Genel Müdürlüğü, basım ve dağıtımdan kaynaklanan gecikmeleri ortadan kaldıracak ''Hybrid Mail'' uygulamasını gelecek ay devreye sokacak.

Anadolu Ajansı 12.03.2010 - 15:16

'Melez posta' dönemi başlıyor

Elektronik ortamda verilen fatura ve benzeri gönderilerin PTT tarafından en yakın yerde basılarak dağıtımına imkan veren sistem için Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin ve Erzurum'da son teknoloji cihazlarla donatılmış merkezler kuruldu.


Gerçek testleri bu merkezlerde posta çekleriyle geçen ay yapılan uygulamanın resmi açılışının, nisanda yapılması planlanıyor.

Türk Telekom A.Ş, PTT tarihinde ''yatırım bedeli en yüksek proje'' olarak bilinen Hybrid Mail'in ilk müşterisi oldu. Türk Telekom ile anlaşma imzalayan PTT, şirketin tüm posta gönderilerini 5 yıl boyunca bu sistemle sahiplerine ulaştıracak.

HYBRID MAIL
Dünyada pek çok ülkede sunulan ''Hybrid Mail'' hizmeti, ''kuruluşlarca elektronik ortamda verilen postanın, posta idaresi tarafından basılarak dağıtımının yapılması'' olarak tanımlanıyor.

Sistemde, kurum, kuruluş ve özel kişilerin posta işletmesine verdiği fatura, sigorta poliçesi, banka ekstresi, tebrik, broşür, kutlama gibi toplu gönderiler elektronik ortamda müşterilerden alınıyor ve bu gönderiler, varış yerine en yakın baskı merkezine yine elektronik ortamda iletildikten sonra basım ve dağıtımı yapılıyor.

Hybrid Mail uygulaması, gönderi sahiplerinin baskı işine vakit ayırma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için zaman tasarrufu sağlıyor.

Öte yandan sistem, müşterilere de elektronik ortamda gönderi takibi imkanı sunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...