Memet Fuat ödülleri belli oldu

Memet Fuat Eleştiri, İnceleme, Deneme ve Yayıncılık Ödülleri ile Memet Fuat Genç Şiir Ödülü'ne değer bulunanlar açıklandı.

30.03.2010 - 15:14

Memet Fuat'ın anısına düzenlenen altıncı 'Memet Fuat Eleştiri/İnceleme, Deneme, Yayıncılık Ödülleri'nin ve ikinci 'Memet Fuat Genç Şiir Ödülü'nün sahipleri belli oldu.

Cevat Çapan, Konur Ertop, Nurdan Gürbilek, Uğur Kökden, Hasan Kuruyazıcı, Nilüfer Kuyaş ve Mustafa Öneş'ten oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınlarının verdiği 5 bin TL'lik eleştiri-inceleme ödülü, bu sene ilk kez iki yazar arasında paylaştırıldı.

Yeşim Dinçer'in ''Ecinnilerin Gölgesinde'' ile Erkan Irmak'ın ''Kayıp Destanın İzinde ya da Manzaralarda Yiten: Kuvayı Milliye ve Memleketimden İnsan Manzaraları'nda Milliyetçilik, Propaganda ve İdeoloji'' adlı yüksek lisans tezi, eleştiri/inceleme ödülüne layık görüldü.

Adam Yayınlarının 5 bin TL'lik deneme ödülüne ''Tepedeki Yabancı'' adlı kitabıyla Şavkar Altınel, yayıncılık ödülüne Sel Yayıncılık, öncü kitaplar yayımlamakta gösterdikleri süreklilik nedeniyle değer bulundu.

Memet Fuat Genç Şiir Ödülü'nü ise ''Perdesiz'' isimli dosyası ile Didem Gülçin Erdem kazandı.

2009 yılı için 45 dosyanın katıldığı yarışmada, Nazmi Ağıl, Egemen Berköz, Haydar Ergülen, Turgay Fişekçi ve Mustafa Öneş'ten oluşan seçici kurul, ayrıca Özgür Asan, Mehmet Erikli, A. Emre Cengiz, Hakan Yirik, Mehmet Ersoy, Çağdaş Çetinkaya, Gökben Derviş ve Onur Kerem Tever'in dosyalarını da övgüye değer buldu.

Memet Fuat ödülleri, 10 Nisan Cumartesi günü İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsünde düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...