İlişkili Haberler

Memur-Sen ve Hak-İş konfederasyonları, 1 Mayıs’ı “Daha Güçlü Demokrasi İçin Yeni Anayasa” sloganıyla Konya’da kutladı. 

Konya Şehir Meydanı’nda düzenlenen kutlamalara, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ile Hak-İş ve Memur-Sen’e üye sendikaların yönetim kurulu üyeleri, binlerce sendika üyesi işçi ve memur ile vatandaşlar katıldı.

Kutlama programının yapılacağı meydana gelen işçiler, arama noktalarından geçerek alana girdi. Bazı işçiler, eşleri ve çocuklarıyla alana geldi. Kutlamalara gelenlere simit ve su ikram edildi.

Sendikaların üyeleri gruplar halinde davul, zurna eşliğinde yerlerini aldı. İşçiler, "Bize her yer Taksim", "Geçici işçiye kadro istiyoruz", "Daha güçlü demokrasi için yeni anayasa", "Taşerona kadro, iş cinayetine son" dövizleri taşıdı. Kutlamada, pankart açılmasına izin verilmedi.

Programın resmi açılışı öncesi işçi ve memurlar davul, zurna eşliğinde halay çekti.

''DAHA GÜÇLÜ DEMOKRASİ İÇİN YENİ ANAYASA İSTİYORUZ''

Hak-İş Genel Başkanı Arslan, kutlamada yaptığı konuşmada, Hazreti Mevlana’nın mesajlarını doğru okudukları için Konya'da olduklarını ifade etti.

Hoşgörü ve medeniyetlerin başkenti Konya'da ve tüm Türkiye'de alanlarda olduklarını belirten Arslan, "İşçisiyle, memuruyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle alanlardan haykırıyoruz. Daha güçlü demokrasi için yeni anayasa istiyoruz" dedi.

"TAŞERON İŞÇİLERİN HAKLARI GÜVENCE ALTINA ALINMALI"

Dertleri olduğu için alanlarda bulunduklarını aktaran Arslan, şunları kaydetti:

"Kıdem tazminatı sorunumuz var. Taşeron, mevsimlik ve geçici işçilerin sorunları var. Kadınların, gençlerin, emeklilerin ve işsizlerin sorunları var. Örgütlenme sorunumuz var. Canımızı yakan iş kazaları var. Onun için alanlardayız. Taşeron şirketlerde çalışanların sendikal örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Taşeron işçilerin haklarının güvence altına alınmasını istiyoruz. Kamudaki statü karmaşasına son verilmelidir. Gelir adaletsizliğine itiraz ediyoruz. Sosyal koruma ve sosyal devlet diyoruz. 'Kıdem tazminatımız güvence altına alınsın' diye alanlardayız."

"GÜÇLÜ DEMOKRASİ İÇİN YENİ ANAYASA"

Hak-İş olarak her koşulda demokrasiden yana taraf olduklarını vurgulayan Arslan, şöyle konuştu:

"Onun için 'Daha güçlü demokrasi için yeni anayasa' diyoruz. Yaşanan bütün darbelere ve darbe girişimlerine, operasyonlara, demokrasi dışı müdahalelere karşı Türkiye demokrasi yolunda ilerlemeye devam edecektir. Hak-İş Konfederasyonu olarak, ülkemize ve bu ülkenin geleceğine güveniyoruz. Bugün Türkiye'nin barışı gerçekleştireceğine inanıyoruz. Çözüm Süreci'ni destekliyoruz. Ortadoğu, Afrika ve Asya başta olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun, savaşa, çatışmaya ve kıyıma son verilmesini istiyoruz. Türkiye’nin kuzeyindeki, güneyindeki komşu ülkelerde barış istiyoruz."

''TAKSİM DİRETMESİNE HAYIR DİYORUZ''

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise konuşmasında ''Biz yıkmaya yakmaya gelmedik. Taksim diretmesine hayır diyoruz. Biz Taksim diye değil milli gelirin hakça taksim edilmesi için Konya'ya geldik'' dedi.