'Menderes'in itibarı var, yeniden yargılanmalı'

Meclis’in, Adnan Menderes’e itibarını 1990 yılında verdiği hatırlatıldı ve asıl yapılması gerekenin, yeniden yargılama olduğu belirtildi.

NTV Haber 19.12.2012 - 06:08

'Menderes'in itibarı var, yeniden yargılanmalı'

1960 darbesi sonrası idam edilen eski başbakanlardan Adnan Menderes'e iade-i itibar isteğiyle (HABERE GİT) başlayan süreçle ilgili bir hatırlatma yapıldı.

NTV yayınına katılan Meclis Darbe Alt Komisyonu Başkanı Enver Yılmaz, Meclis'in Menderes'e itibarını 1990'da sağladığını belirtti.

"Olması gereken, mahkemenın yeniden yapılması" diyen Yılmaz, CHP'nin, "Deniz Gezmiş'e iade-i itibar" önerisine de sıcak yaklaştı.

1960 darbesi sonrası idam edilen eski başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarına iade-i itibar talebi, Meclis Dilekçe Komisyonu'nun gündeminde.

Darbe ve Muhtıraları Araştıran Komisyonu bünyesinde 1960 darbesi için oluşturulan alt komisyonun başkanı Enver Yılmaz, Menderes ve diğer isimlerin itibarlarının zaten sağlandığını belirtti.

“1990 yılında Meclis bir karar almış, itibarları sağlanmıştı. Anıt mezar da yapılmıştı” diyen Yılmaz, asıl yapılması gerekenin Menderes'in yeniden yargılanması olduğunu söyledi.

“Mahkemenin iadesi söz konusu olabilir” diyen Yılmaz, CHP’nin "Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına itibar iadesi" talebine de olumlu yaklaştı: “Böyle bir talep geleblir ve biz bundan memnuniyet duyarız...”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...