Davutoğlu Almanya Başbakanı Merkel ile telefonda görüştü

Başbakan Davutoğlu, telefonla aradığı Alman mevkidaşı Merkel'e Türkiye'nin PYD'ye mukabelede bulunmaya devam edeceğini söyledi.

NTV Haber 14.02.2016 - 19:38 | Son Güncelleme : 15.02.2016 - 02:02

Davutoğlu Almanya Başbakanı Merkel ile telefonda görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü.

Görüşmenin konusu Suriye'deki gelişmeler ve Türkiye'nin Suriye'deki PYD/YPG mevzilerini vurmasıydı.

Edinilen bilgiye göre görüşmede Davutoğlu, Merkel'e PYD'nin saldırgan nitelikteki eylemlerine müsaade edilmeyeceğini söyledi.

Davutoğlu'nun "Güvenlik güçleri PYD/YPG'ye karşı gerekli mukabelede bulundu, bulunmaya devam edecek" ifadelerini de kullandığı öğrenildi.

Başbakan, YPG'nin Rusya'nın da hava desteğini alarak Azez ve Tel Rıfat'a yönelik saldırılarda bulunduğunu ve bu saldırılar nedeniyle yüzbinlerce sivilin sınıra doğru itildiğini aktardı.

"YENİ BİR GÖÇ DALGASINI TETİKLİYOR"

Merkel'e YPG'nin bu eylemleriyle, sayısı yüzbinlerle ifade edilebilecek yeni bir göç dalgasını tetiklediğini söyleyen Davutoğlu, bu durumun sadece Türkiye'yi değil aynı zamanda Avrupa Birliğini de hedef aldığını söyledi.

Görüşmede yasadışı göç faaliyetleri ve sığınmacıların durumları da ele alındı.

DÜN ABD'Yİ BİLGİLENDİRMİŞTİ

Başbakan PYD/YPG mevzilerinin hedef alınmasına ilişkin dün de ABD'yi bilgilendirmişti.

ÇAVUŞOĞLU İNGİLİZ DIŞİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ 

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da İngiliz mevkidaşı Philip Hammond ile telefonda görüştü. Görüşmede, 11 Şubat'ta Almanya'nın Münih kentinde yapılan Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısı sonrası gelişmeler ele alındı.     

Sayfa Yükleniyor...