Almanya Başbakan Angela Merkel, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile önce Ayasofya Müzesi’ne geldi.

Müze Başkanı Haluk Dursun, Almanya Başbakanı Merkel'e müzenin tarihi ve özellikleri hakkında bilgi verdi.

Ayasofya'yı hayranlıkla izlediği gözlenen Merkel, çıkışta müze özel defterini de imzaladı.

'ÇOK GÜZEL'
Merkel, Ayasofya Müzesini ziyaretinin ardından yürüyerek Sultanahmet Camisine geçti.

Sultanahmet Meydanında basın mensuplarına poz veren Merkel, duygularını "Çok güzel" diyerek dile getirdi.

Alman basını dışındaki gazetecilerin alınmadığı Sultanahmet Camisi'ne ayakkabılarını çıkartarak, ancak başını örtmeden giren Merkel'e, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ve Cami İmamı Emrullah Hatipoğlu bilgi verdi.

Merkel'e Sultanahmet Camisi ziyaretinde de Devlet Bakanı Egemen Bağış ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay eşlik etti.

Almanya Başbakanı Merkel'in Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisini ziyareti nedeniyle bu bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı.

Ayasofya Müzesi, Merkel'in gezisi sırasında ziyaretçi girişine kapatıldı.

ÖĞRENCİLERDEN COŞKULU KARŞILAMA
Merkel, Sultanahmet Camisi'ni ziyaretinin ardından Beyoğlu'ndaki Özel Alman Lisesi’ne gitti.

Girişine ''Herzlich Willkommen-Hoş Geldiniz'' yazılı pankart asılan okulun bahçesinde öğrenciler Merkel'i alkışlarla karşıladı.

Merkel, burada öğrencilerle tokalaşarak bir süre sohbet etti ve bazı öğrencilere imza verdi. Bu sırada öğrencilerin de konuk Başbakanın fotoğrafını çektiği görüldü.

Merkel, daha sonra basına kapalı olarak Goethe Enstitüsü dil öğretmenleriyle bir süre görüştü, ardından Özel Alman Lisesi öğrencileri, mezunları ve öğretmenleriyle bir araya geldi.

Buradaki toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ertuğrul Günay ile Almanya'nın uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer de katıldı.

Ziyaret sırasında lise ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

Merkel'in okul ziyaretinde Türk basınından Anadolu Ajansı ve TRT'nin görüntü almasına izin verildi.