Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) açıklamasına göre, Messenger TSİ 04.00'e doğru bir yıl yörüngesinde kalacağı güneş sisteminin en sıcak gezegeninin çevresinde dönmeye başladı.

NASA'nın 2004 yılı Ağustos ayında uzaya fırlattığı Messenger, Venüs ve Merkür'ün birçok kez yakınlarına kadar gelmiş, ancak hiç bu gezegenlerin yörüngesine oturmamıştı.

Amerikan uzay aracının cihazları 23 Mart'ta aktive edilecek ve 4 Nisan'dan itibaren bilimsel çalışma aşamasına geçecek.

Merkür etrafındaki turunu 12 saatte ve 200 km irtifanın altında tamamlayacak Messenger, güneşten 46 milyon km, Dünya'dan 155 milyon km uzakta bulunacak ve kutupları hariç gezegenin yüzeyinin tamamına yakınını gözlemleyebilecek.

Fırlatılmasından bu yana 8 milyar km'den fazla yol kateden uzay aracı, aralarında bir görüntüleme sistemi, atmosfer ve yer analiz spektrometresi ile plazma gözlem ve enerji parçacık spektrometresinin bulunduğu çok sayıda bilimsel cihaz taşıyor.

Merkür'ün Güneş'e en yakın gezegen olması, Güneş'in şiddetli çekim gücü, aşırı sıcaklık ve yüksek radyasyon nedeniyle zor bir görevde bulunan Messenger, bu gezegene 3. ve son ziyaretini 2009 sonunda yapmıştı.

Yolculuğu sırasında motorlarının yanı sıra Merkür'ün yer çekimi etkisini de tramplen gibi kullanan Messenger uzay aracı, şimdiye dek gezegenle ilgili yüz binlerce GB'yi aşkın veri gönderdi.

Büyüklük olarak 8. sırada yer alan, Güneş'in çevresini 88 günde dönen ve Güneş'e yakınlığı dolayısıyla kavrulan Merkür'e ziyareti sırasında elektronik ve gözlem araçları ''oda sıcaklığında'' çalışması için bir koruyucu kalkanın altında bulunan Messenger uzay aracı, 300 dereceyi aşan bir sıcaklıkla karşı karşıya bulunuyor.