Mermer tozundan yıldızları göremiyorlar

Antalya’da Saklıkent Kayak Merkezi’nin yakınında bulunan mermer ve maden ocakları, TÜBİTAK’a ait gözlemevinin çalışma yapmasını engelliyor.

NTV Haber 22.08.2011 - 14:04

Batı Toroslar’ın zirvesindeki Saklıkent Kayak Merkezi'nin yakınlarında bulunan mermer ve maden ocakları bölgeyi birçok açıdan olumsuz etkiliyor.

Ocaklarda çalışan ağır tonajlı kamyonlar bölge turizmine darbe vuruyor. Ocakların olduğu bölgede yol açılabilmesi için yüzlerce ağaç kesildi.

Ocaklardan çevreye yayılan toz, kayak merkezinde bulunan gözlemevinin bilimsel çalışmalar yapmasını da engelliyor.

PARMAKSIZOĞLU: IŞIĞIMIZIN KALİTELİ OLMASI LAZIM
Astronom ve Kayak Merkezi Yöneticisi Murat Parmaksızoğlu, tozun gözlem kalitesini düşürdüğünü belirterek, “Tek kaynağımızın ışık olduğu için gelen ışığın temiz ve kaliteli olması gerekiyor" dedi.

İLTER: TAKSİ BİLE YOLDAN GİDEMİYOR
Turizmciler ise ocakların bölge turizmi ve doğasına darbe vurduğunu belirtiyor.

Yollardaki bozukluğa dikkat çeken Saklıkent Yönetim Kurulu Başkanı Faruk İlter, "1-2 yıldır yoğun şekilde başlayan mermer ocağı çalışmaları yolumuzu korkunç şekilde etkilemiş ve bozmuştur. Bugün neredeyse normal taksi tipi araçlar çıkamaz konumdadır” diye konuştu.

ALTINAY: AĞAÇLARI HUNHARCARCA KESTİLER
Kayak Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Yasemin Altınay de şöyle konuştu:

“Kendilerine yol açmak için 500-600 yaşındaki ardıç ağaçlarını kestiler. Bunlar endemik ağaçlardır, her bölgede yetişmez. Bunların yaprağına dokunmak bile suçken, hunharca kesilmiştir."

Yetkililer, bölgenin korunması için dava açmaya hazırlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...