Mersin Adliyesi’ndeki Mersin Barosu’nda bir araya gelen bir grup kadın avukat, kendileri için pembe ajanda bastırılmasının cinsiyet ayrımcılığı olduğunu savunarak, ajandaları Baro Başkanı Ali Er'e geri verdi.

Bazı erkek avukatlar da meslektaşlarına destek için eyleme katılarak, mavi ajandaları iade etti.

Er, avukatlara, kasıtlarının olmadığını belirterek, isteyen kadın avukatların isimsiz olan mavi ajandalardan da alabileceğini, yönetimin toplantısında renk seçimi için bir talebin olmadığını söyledi.

Avukatlar da renkler bilerek seçilmese de ajandaları bu şekilde kabul edemeyeceklerini iletti.

Grup adına gazetecilere açıklama yapan avukat Ezgi Özkan, renk ayrımıyla ilgili Baro yönetimine verdikleri yazılı başvurunun gündeme alınmadığını, bu durumun ajandaların iadesini zorunlu kıldığını belirtti.

Cinsiyete göre renk seçiminin cinsiyet ayrımcılığı olduğu söyleyen Özkan, "Baro Başkanlığının, ayrımcılık kültürünün her yıl yüzlerce kadının ölümüne, yaralanmasına, tacizine, tecavüzüne neden olduğundan haberi olmadığını görerek, işe kendimizden başlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden körleşme kültürüne baston olmamak adına, pembe ile mavi ayrımına karşı tavrımız gereği, 2018 yılının ayrım içeren ajandalarını hep birlikte iade ediyoruz" dedi.

Er ise gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: "Bunda bir cinsiyet ayrımı kastımız yok. Arkadaşlarımıza, isimlerine özel ajanda bastırmak istedik, bu da Baro tarihinde bir ilkti. Bin 890 avukatımız var, hemen hemen hepsiyle görüştüm. Bunlardan yüzde 95'inin kanaati güzel olduğu yönündeydi. Farklı düşünen arkadaşlarımız da bu yönde hareket etti, saygı duyuyoruz. Bir kez daha vurgulamak istiyorum, bizim kastımız yoktu. Biz tamamen arkadaşlarımıza özenelim istedik, seçtik beğendik, isimlerine özel ajanda gönderdik. Bundan doğal ne olabilir."