Mert'in katiline ağırlaştırılmış müebbet talebi

Kars'ta kaybolduktan sonra cesedi bulunan 9 yaşındaki Mert Aydın'ın katil zanlısı olarak tutuklanan Aykut Balk hakkında hazırlanan iddianamede, ağırlaştırılmış müebbet ile 18 yıldan 43,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.09.2014 - 12:26

Mert'in katiline ağırlaştırılmış müebbet talebi

9 yaşındaki Mert Aydın, Faik Bey Caddesi'nde bulunan amcasının iş yerine 6 Nisan Pazar günü öğleden sonra yemek götürmüş, yemeği bıraktıktan sonra bir daha görülmeyen çocuğun ailesi polis merkezine giderek kayıp ihbarı yapmıştı.

Mert Aydın'ın cesedi 7 Nisan Pazartesi günü Karadağ Mahallesi'ndeki eski bir tabyanın yakınlarında bulunmuştu. Cinayet zanlısı olarak yakalanan Aykut Balk, tutuklanmıştı.

Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 3 sayfalık iddianame, Kars Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

İddianamede, müşteki Yolcu Aydın'ın Faik Bey Caddesi'ndeki iş yerinden eve gitmek için 6 Nisan 2014 saat 15.00 sıralarında ayrılan maktul Mert Aydın'ın eve gitmemesi üzerine ailesi tarafından emniyete başvurulduğu belirtilerek, kayıp müracaatı üzerine cumhuriyet başsavcılığınca konuya ilişkin tahkikat başlatıldığı kaydedildi.

Aydın'ın cesedinin ertesi gün saat saat 17.20 sıralarında Kars Belediyesi'ne ait Karadağ çöplüğü civarında bulunan eski bir topçu tabyası üzerinde bulunduğuna yer verilen iddianamede, cesedin, üzerinde yapılan ölü muayenesinde çok sayıda ekimoz ve cinsel saldırı bulgularının tespit edilmesi nedeniyle kesin ölüm sebebinin tespiti için Erzurum Adli Tıp Şube Müdürlüğü'ne gönderildiği anlatıldı.

İddianamede, otopsi raporunda ölüm sebebinin ''bağla boğmaya bağlı asfiksi'' sonucu meydana geldiğinin belirtildiği kaydedilerek, ölü muayene ve otopsi raporları sonucundan maktulün önce şüpheli tarafından nitelikli olarak cinsel saldırıya maruz kaldığı ve aynı kişi tarafından öldürüldüğünün anlaşıldığına dikkat çekti.

İddianamede, olayın aydınlatılması için il genelinde bulunan güvenlik kameraları üzerinde incelemeler yapıldığı belirtilerek, incelemede şüpheliyle maktulün olaydan önce 13.50 sıralarında Bahri Dağdaş Caddesi'nde beraber yürüdükleri ve zanlının kullandığı araçla buradan ayrılarak Karadağ Mahallesi Belediye çöplüğü istikametine doğru saat 14.00 sıralarında gittiklerinin bütün kamera kayıtlarının bir araya getirilmesiyle anlaşıldığı kaydedildi.

Maktulün yanında bulunan şüphelinin kimliğinin tespiti için yapılan araştırmalarda kamera kayıtlarında görüntüsü bulunan şüphelinin Aykut Balk olarak tespit edildiği ifade edilen iddianamede, zanlının 11 Nisan 2014 tarihinde yakalandığı vurgulandı.

İddianamede, ifadesinde amcasına ait iş yerinden daha önce birkaç kez alışveriş yaptığı için maktulü tanıdığını anlatan zanlının, olay günü kaldırımda yürürken karşılaştığı maktulün kendisine elindeki anahtarı sorduğunu söylediği kaydedildi.

Araba anahtarı olduğunu söylemesi üzerine maktulün kendisini eve bırakmasını istediğini iddia eden zanlı Aykut Balk, ifadesinde, aracına aldığı Mert Aydın'a bir süre aracı kullandırdıktan sonra kendisinin tekrar direksiyon başına geçtiğini anlattığı ifade edildi.

'KATİLİNİN FOTOĞRAFINI ÇEKMİŞ'
İddianamede, maktulün cep telefonuyla kendisinin birkaç fotoğrafını da çektiğini belirten zanlının, savcılık sorgusundaki şu ifadelerine yer verildi:

"Biraz zaman geçtikten sonra Mert kendisini eve bırakmamı istedi, karşı çıkmam üzerine Mert çok ısrar etti, bunun üzerine Mert'i itekledim, yere düştü. Dövdükten sonra zorla araca bindirdim."

MERT'İ YOLDA BULDUĞU İPLE BOĞMUŞ
İddianamede, cinsel saldırıda bulunduğu çocuğu, kendisine karşı çıkması üzerine dövdüğünü, onun da "bu yapılanları amcalarıma anlatacağım" dediğini belirten zanlının, ifadesinde "Bunun üzerine yol kenarında ip gibi bir şey bulduğunu, bu sırada Mert'in de tekrar aracın ön koltuğuna geçtiğini, yolda bulduğu ipi Mert'in boynuna doladığını, ilk ipin koptuğunu, sonra tekrar bulduğunu ve bu iple mağduru boğduğunu" söylediği kaydedildi.

Aydın'ın cesedini tabyanın içerisine koyduktan sonra akaryakıt istasyonunda aracı yıkadığını ifade eden zanlının, akşam saatinde eve gidip eşyalarını değiştirerek Erzurum'a geçtiğini anlattığı belirtildi.

'AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İLE 43 YILA KADAR HAPİS TALEBİ'
Zanlının, eve gitmek üzere olan maktulü aracına bindirerek cinsel saldırıda bulunduğu, akabinde bu suçun ortaya çıkmaması için Mert Aydın'ı olay yerinde bulduğu ve kolileri kapatmak için kullanılan bir bağla boğarak öldürdüğüne yer verilen iddianamede, şüphelinin evine gitmek isteyen maktulü zorla alıkoyarak, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "cinsel saldırı" ve "adam öldürme" suçunun nitelikli hallerini işlediği kanaatine varıldığı kaydedildi.

İddianamede, zanlı Aykut Balk'ın, "çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme", "çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 18 yıldan 43,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Sayfa Yükleniyor...