AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi’ne katılan Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal bir konuşma yaptı.

İlişkili Haberler


Halid Meşal’in konuşması AK Parti’liler tarafından yoğun alkışlarla karşılandı. Türkiye'ye teşekkür eden Meşal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan övgü dolu sözlerle söz etti.

''AK Parti bir başarı örneğidir onunla gurur duyabilirsiniz Türkiye halkı'' diyen Meşal, şunları söyledi:

''Bu başarı, inanın Arap dünyasına da sıçramaya başladı. Bulaşıcı bir başarı anlaşılan, ne güzel bir bulaşıcılık. Ümmete aidiyeti ihmal etmeden, çağdaş değerlerle uyum içinde zekice, başarılı bir sentezi oluşturmak herhalde ancak sizlere nasip olmuştur.

Sayın Erdoğan, Türkiye sizin liderliğinizde bütün dünyaya, çağdaş değerlere açık İslam'ın aydın yüzünü itidalli yüzünü gösterdiniz. Dünyadaki attığınız adımları görüyoruz. İnsanlık Filistinlilere karşı attığınız adımları Mymanmar'daki duruşunuzu, Somali'de attığınız adımları Suriye halkına verdiğiniz desteği asla unutmayacaktır.

Ey Türkiye'nin evlatları Filistin'in ataları ve çocukları sizin geçmiş şehitlerinizi unutmamıştır. Bugün biz onların evlatları ve yarın bizim torunlarımız Mavi Marmara'daki şehitlerinizi de unutmayacağız, unutmayacaklar. Ey kardeşim Erdoğan, Allah'a şükret sana çok şey verdi ve sen buna layıksın. Dua et ki şanını daha da yüceltsin. Sen sadece bir Türk lider değilsin artık İslam aleminde de bir lidersin.

Filistin problemini biz işgalden kurtulma sürecine getirmemiz lazım. Topraklarımızı kurtarmak için, Kudüs'ü geri almak için çalışacağız. Yerleşim merkezlerini geri kaldıracağız. Topraklarını terk etmek zorunda kalan Filistinliler'in kendi topraklarına dönme hakkı için çalışacağız.

Toprakları işgalden kurtarmadan barış olamaz. Kudüs'e geri dönüş hakkı olmadan barış olamaz. Halkımız için özgür irade kullanım hakkı olmadan barış olamaz.

Bize Filistin direnişinin hem Arap hem de İslam dünyasından alacağı destekle siyonist işgalcileri topraklarımızdan gönderinceye kadar direnişe devam etme yolu kalıyor.

Siz ey Türkiye halkı, kendi baharınızı yaşadınız ne mutlu sizlere, hayırlı olsun. İşte Arap baharı başladı. Bu Arap baharı tamamen bir Arap malıdır. Başkalarının bize sadaka olarak verdiği bir şey değildir.

Suriye halkının özgür iradesini egemen olana kadar destekçi olacağız. O kanın durması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Araplar ne istiyor? Araplar insan onurunu koruyan demokratik rejimleri kurmak istiyor. İkinci olarak kalkınma istiyorlar, refah istiyorlar. Doğu ve batıyla herkesle yeni bir sayfa açarak ilişkilerini geliştirmek istiyorlar. Karşılıklı sevgi saygı ve ortak çıkarlar için çalışma temeline dayalı bir ilişki istiyorlar. İnsan ve insani medeniyetin kurulmasında ortak olmak istiyorlar.

Fakat aynı anda sömürüyü istemezler, işgali kabul etmezler. Hegemonyayı ve kullanılmayı kabul etmezler. Dünya güçlerinin Arap bölgesine Müslümanların nimetlerine çullanmalarını istemezler. Dünyaya barış ellerimizi uzatırız.

Dünyaya sesleniyorum bütün dinleri bütün dini sembolleri ve kutsalları koruyacak bir yasa çıkarak sadece Hazreti Muhammed'i değil bütün kardeşlerini İsa, Musa, İbrahim'i koruyacak bir yasa çıkaralım.”