Meşeler yuva arıyor

TEMA Vakfı sosyal medyada eğlenceli bir kampanya başlattı...

12.12.2011 - 07:01

Meşeler yuva arıyor

TEMA Vakfı, 2011 Uluslararası Orman Yılı kapsamında, erozyonla mücadelede ağaçlandırmanın önemine dikkat çekmek için sosyal medyada farklı, pozitif ve eğlenceli bir kampanya başlattı: ‘Meşeler Yuva Arıyor’.

TEMA Facebook  sayfasını beğenip, ‘Meşeler Yuva Arıyor’ uygulamasını yükleyen doğaseverler, yuva arayan sevimli bebek meşe palamutlarına sadece bir ‘tık’ ile sahip olabiliyor.

TEMA Vakfı, kampanyaya katılan ilk 1.000 kişinin meşe palamutlarını saksısı ve bakımına dair bilgi notu ile birlikte evlerine kadar gönderiyor. Kampanya ile bir yıl boyunca özenle meşe palamutlarına bakanlar, onları doğaya geri vermek üzere yönlendiriliyor.

Neden Meşe?
Anadolu ağacı olan meşenin palamutları, yuva bulup toprakla buluştuğunda faydalı hizmetler veriyor. Meşe ağacı, köklerinin kapladığı alandaki toprağı kucaklıyor, bir arada tutuyor. Bu alandaki toprağa düşen yağmur damlalarının şiddetini hafifletiyor. Yağmur suyunun toprakta tutulmasına yardım ediyor. Rüzgarın hızını azaltıyor, dökülmüş yaprakları sayesinde toprağın kaybettiği besini geri kazanmasına destek oluyor. Toprak bereketli olunca üretilen gıdalar sağlıklı oluyor, gıda güvenliği sağlanıyor. Özetle, meşe palamutları yuvalarına kavuşunca kendisi dahil binlerce canlının geleceği için çalışıyor.

Daha fazla meşeyi yuvasına kavuşturmak isteyenler 3464’e “TEMA” yazıp kısa mesaj göndererek kampanyaya 5 TL maddi katkı sağlayabiliyorlar. Toplanan bağışlar,  TEMA Vakfı’nın Orman ve Su İşleri Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştireceği tahrip olmuş meşe ormanlarının iyileştirilmesi çalışmalarında kullanılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...