Mesud Barzani Ankara’ya gelecek

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi eski Başbakanı Neçirvan Barzani, Hakkari’de 24 askerin şehit olduğu saldırının ardından Ankara’ya geldi. Barzani, Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin de Türkiye'ye ziyarette bulunacağını söyledi.

20.10.2011 - 12:52

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi eski Başbakanı, Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani, temaslarda bulunmak için Ankara’ya geldi.

Neçirvan Barzani, Ankara'yı Mesut Barzani'yi temsilen ziyaret ettiğini belirterek, çok sayıda Türk askerinin şehit olmasına ve yaralanmasına yol açan Hakkari saldırısı nedeniyle Türk milletinin acılarını paylaştıklarını ve kendisinin de başsağlığı dilemek için burada olduğunu belirtti.

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani'nin dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptığını hatırlatan Neçirvan Barzani, ''Biz bu saldırıyı çok şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Kürdistan bölge halkı olarak Türk milletinin acılarını paylaşıyoruz'' diye konuştu.

Ölen askerlerin acılı ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileyen Barzani, bu tür eylemlerin hiçbir şekilde Türk ve Kürt milletlerinin yararına olduğuna inanmadığını bildirdi.

Barzani, ziyaretinin sebebinin bu mesajı bizzat Türk halkına aktarmak olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

''Bu eylem karşısında Türkiye ile birlikteyiz. Bu eylem hiçbir şekilde Türk ve Kürtlerin ilişkilerinin bozulmasına neden olmamalı.''

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinde tüm alanlarda birlikte yapılabilecek hususları ele aldıklarını söyleyen Barzani, bu tür toplantıların gelecekte daha sık olacağını kaydetti.

Barzani, demokratik açılıma da destek vererek, ''Türkiye Başbakanı tarafından başlatılan demokratik açılımı takdir ediyor ve destekliyoruz. Bu adımlar cesur adımlardır ve Kürt halkının bu adımlardan cesurca yararlanacağına ve bu adımları değerlendireceğine inanıyoruz'' dedi.

MESUD BARZANİ TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDECEK
Hakkari saldırılarını şiddetle kınadıklarını bir kez daha yineleyen Barzani, Irak anayasasının, Irak topraklarının komşularına karşı kullanılmasına hiçbir şekilde izin vermediğini belirtti.

Türkiye'nin, sıkıntılı günlerinde Kürt halkına yardım ettiğini anımsatan Barzani, bu yardımları her zaman takdirle karşıladıklarını ifade etti. Mesud Barzani'nin kısa zamanda Türkiye'yi ziyaret etmesinin gündemde olduğunu belirten Barzani, işbirliğinin tüm alanlarda daha da güçleneceğini kaydetti.

Neçirvan Barzani, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

Hakkari’de önceki gün düzenlenen terör saldırısında 24 asker şehit olmuş, 18 asker de yaralanmıştı.

Saldırıdan sonra Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak taziyelerini iletmişti.

Barzani, ''saldırının Kürt halkını ve Türk-Kürt kardeşliğini hedef aldığını'' söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...