Mete Akyol hayatını kaybetti

Gazeteci-yazar Mete Akyol, 81 yaşında İstanbul'da hayatını kaybetti.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.11.2016 - 12:25 | Son Güncelleme : 03.11.2016 - 17:13

Mete Akyol hayatını kaybetti

''Basın Şeref Kartı'' sahibi gazeteci ve yazar Mete Akyol (81) yaşamını yitirdi.

Başkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve Bütün Dünya Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Akyol, Ankara'ya gitmek için sabah saatlerinde İstanbul Ataşehir'de aracına bindiği sırada direksiyon başında fenalaştı.

Hastaneye kaldırılan Akyol, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Gazeteci-yazar Akyol'un yakın arkadaşı Yunus Demir, "Merhum, Ankara'ya gitmek için aracına bindiği sırada direksiyon başında fenalaşınca Ataşehir Memorial Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak sabah saat 10.00 civarında vefat etti" dedi.

Demir, Akyol'un cenazesinin ne zaman kaldırılacağının akşam saatlerinde belli olacağını söyledi.

Başkent Üniversitesi'nden yapılan açıklamada da Mete Akyol'un hayatını kaybettiği belirtilerek, "Merhuma Allah'tan rahmet, sevenlerine, yakınlarına ve üniversite çalışanlarına başsağlığı diliyoruz" denildi.

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN TAZİYE MESAJI

Bu arada Başbakan Binali Yıldırım, gazeteci-yazar Mete Akyol'un vefatı nedeniyle taziye mesajı yayımladı.

Yıldırım, mesajında, basının seçkin kalemlerinden Akyol'un vefatından derin üzüntü duyduğunu belirterek, "Uzun meslek hayatında değişik kademelerde görev yapan Akyol, Türk basınına önemli katkılarda bulunmuştur" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Akyol'a Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diledi.

METE AKYOL KİMDİR?

1935 yılında Ordu'da dünyaya gelen Mete Akyol, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

1951 yılında Ulus gazetesinin çocuk sayfasında çeviriler yaptı. 1953 yılında Hürriyet gazetesinin Tarsus muhabiri olarak göreve başladı.

Akyol, tutuklu bulunan gazetecilere destek amacıyla Silivri Cezaevi önünde evinden getirdiği sandalyesine oturarak "umut nöbeti"ni başlatmıştı.
Akyol, tutuklu bulunan gazetecilere destek amacıyla Silivri Cezaevi önünde evinden getirdiği sandalyesine oturarak "umut nöbeti"ni başlatmıştı.

1959'dan 1994'e kadar Milliyet, Öncü, Hürriyet, Dünya, Günaydın, Sabah gazetelerinde muhabir, röportaj yazarı, köşe yazarı, genel yönetmen ve yayın genel yönetmeni olarak değişik görevlerde bulundu.

TRT 1, TRT 2, NTV ve TV8 televizyonlarında çeşitli programlar yapan Akyol, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Başkent Üniversitesi'nde gazetecilik dersleri verdi. Akyol'un, 5'i gazetecilik deneyimlerini aktardığı 6 kitabı bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...