Erivan yönetimi, Ankara ile varılan anlaşma gereği yol haritasının detaylarının açıklanmayacağını duyurdu. Aşırı milliyetçi Taşnak Partisi ise hükümetten çekilebileceği uyarısında bulundu.

İlişkili Haberler


Ermenistan'da, imzalanan deklarasyonla ilgili farklı tepkiler var; kafalar biraz karışık.

Belgenin altına ‘neyin karşılığında’ imza atıldığı tartışılırken, yönetim kanadı imzadan memnun görünmekle birlikte konuşmama kararında.

Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, Türk tarafına söz verildiğini ve datayların açıklanamayacağını duyurdu. Konunun medyaya yansıması durumunda sürecin sekteye uğrayabileceği dile getiriliyor. Yönetimin insiyatif kullandığı ve bu konuda kararlı olduğu yorumları yapılıyor.

Hükümete 3 bakan veren Taşnak Partisi ise tepkili. Partinin Uluslararası Bölüm Başkanı, ”Koşulsuz olarak sınırın açılmasını ve Türkiye’yle ilişki kurulmasını kabul etmiyoruz. Bu anlaşmanın özellikle 24 Nisan öncesi yapılmasını da kınıyoruz” şeklinde konuştu.

Taşnak Partisi yandaşları da, anlaşmayı protesto etti. Taşnaklar, hükümetten çekilebileceklerini de dile getiriyorlar.

Batılı üst düzey bir yetkili de, müzakere konusunda prensipte anlaşıldığını, yol haritası için imza atılmadığını ancak kısa süre sonra imza atılacağını dile getirdi.

Ermenistan’daki bağımsız kaynaklar ise gelişmelere olumlu bakıyor. Kafkasya Enstitüsü Başkanı, "Başbakan Erdoğan’ın son 1 yıllık emeği boşa çıkacak gibi görünüyordu ancak dün imzalanan deklarasyon sürecin devam edeceğini ve iki tarafın kararlığını gösteriyor. Her şey olumlu gidiyor" açıklamasını yaptı.

Yarın (bugün) 24 Nisan ve bu tartışma gündemi belirleyecek. Ermenistan’da bu konuda tartışmalar devam edecek gibi görünüyor.