Mete Yarar'a silahlı saldırı

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, İstanbul Suadiye'de silahlı saldırıya uğradı. Saldırıdan yara almadan kurtulan Yarar, Twitter'dan ''Şu anda iyiyim. Merak etmeyin'' diye açıklama yaptı. Saldırının, Yarar'ın oğlunun alacak-verecek meselesi yüzünden gerçekleştiği iddia edilirken; Yarar, kendisine tuzak kurulduğunu söyledi.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 29.08.2016 - 13:02 | Son Güncelleme : 29.08.2016 - 17:51

Mete Yarar'a silahlı saldırı

Güvenlik uzmanı Mete Yarar'a Kadıköy Bağdat Caddesi'nde oturduğu kafeden ayrıldığı sırada silahla ateş edildi.

''SİLAHLA KARŞILIK VERDİM''

Olayda yaralanmayan Mete Yarar da saldırıya silahıyla karşılık verdi. Yarar, "İki kişiydiler. Silahla karşılık verdim kaçtılar'' dedi.

Saldırı sonrasında bölgeden kaçan kişi ya da kişilerin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Polis, olayın siyasi boyutunun olmadığını, kimliği belirlenen saldırganların arandığını belirtti.

TWITTER'DAN AÇIKLAMA

Mete Yarar, saldırıya ilişkin Twitter'dan da bir paylaşımda bulundu: ''Şu anda iyiyim. Merak etmeyin.''

METE YARAR ANLATTI: DARBE GİRİŞİMİ NASIL ÖNLENDİ?

''ALACAK-VERECEK MESELESİ'' İDDİASI

Yarar'ın oğlunun Suadiye'de bulunan mimarlık ofisinde eski ortağından 100 bin lira alacağı olduğu ve bu borca karşılık senet aldığı öğrenildi.

Yarar'ın oğlunu arayan kişilerin borçlarını ödeyeceklerini söyledikleri ve senetleri geri istedikleri, oğlu yerine görüşmeye gelen Mete Yarar ile Suadiye'de buluştukları belirtildi.

Bir kafede gerçekleşen görüşmenin ardından iki şüphelinin Yarar'ın elindeki senetleri alıp masadan kalkarak kaçmaya çalıştıkları, kaçarken de Yarar'a ateş ettikleri tespit edildi.

METE YARAR'DAN AÇIKLAMA

Yarar'ın ise kovalamaca esnasında havaya ateş ettiği iddia edildi. Mete Yarar'ın, Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince ifadesi alındı.

Buradaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından emniyetten ayrılan Yarar, çıkışta gazetecilere açıklama yaptı.

"3 METREDEN ATEŞ EDİLDİ"

Yarar, Allah'ın inayetiyle ayakta olduğunu, kendisine 3 metreden ateş edildiğini ancak silahın patlamadığını söyledi.

Böyle bir olayı beklediğini dile getiren Yarar, "Açık ve net söylüyorum, bütün televizyon programlarında söylediğim bir şey vardı. Yazılarımda da bunu söylüyorum. İtibar suikastına uğramayı bekliyordum. Ya suikast yapacaklardı, ya bir yerde vuracaklardı. Bunu yaparlarken de söylediklerimizin itibarı kalmasın diye yapacaklardı. Bir alacak verecek meselesi gibi göstermeye çalıştıkları bir olayla karşı karşıya kaldık. Bir alacak verecek mevzusu yok, ortada bir dava yok. Benimle ilgisi, alakası olan bir olay değil. Ama maalesef herifler böyle bir tuzak kurdular. Ne tuzak kurulursa kurulsun, Allah'ın dediği oluyor. Hayattaysam o mermi patlamadığından" dedi.

"DAHA GÜZEL BİR KOMPLO KURULAMAZ"

Olay sırasında çıkan çatışmanın kendisinin müdahalesinden kaynaklandığını belirten Yarar, şöyle devam etti:

"Oğlumla ilgili bir mevzu bu. Oğluma ait alacak nedeniyle parayı vereceğiz diyerek beni bir yere toplantıya çağırdılar. Özellikle beni istediler. Başka bir yere çağırmışlardı ama içime bir kurt düştü ve ben oraya gitmedim. Çağırdıkları diğer yere gittim. Gittikten sonra oturduğum andan itibaren ortamda bir tuhaflık sezinledim. Benimle ilgili olmayan bir konuyu abartmaya başladılar. Neredeyse masada kavga çıkacaktı. Ben masadan kalkmaya çalıştım ve sonrasında gelişen olayda kapının önüne çıktığımda adamlar silahlarını çekip ateş etmeye başladılar. İşin ilginç tarafı bu olay sırasında ben silahıma erken davranmış olsaydım bir alacak verecek meselesi yüzünden bir adam vurmuş olacaktım. Eğer ben silahımı çekmiş, adam bana ateş etmiş olsaydı aynen şöyle olacaktı, Mete Yarar alacak verecek meselesi yüzünden vurulmuş olacaktı. Bundan daha güzel bir tuzak, daha güzel bir komplo kurulamaz."

"AYAKLARININ ALTINA DOĞRU ATEŞ ETTİM"

Saldırganları yaklaşık 45 metre kovaladıktan sonra, bir yerde sıkıştırdığında kendisinin de saldırganların ayaklarının altına doğru ateş ettiğini belirten Yarar, "Bana ateş ettikleri için ateş ettim, vurmak için değil. Ondan sonra da bıraktım. Çünkü bir kez daha söylüyorum, tuzağın boyutunu oturduğum andan itibaren hissettim" diye konuştu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın, saldırganların yakalanması için talimat verdiğini, bu kapsamda İstanbul'da bir insan avı başladığını ifade eden Yarar, şahısların kısa zamanda yakalanacağını ifade etti.

"BENİ OLAYIN İÇİNE ÇEKMEYE ÇALIŞTILAR"

Bir alacak verecek davası gibi gösterilen olaydaki paranın 40 bin lira olduğunu anlatan Yarar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Alacak oğluma ait, senet de var ama zaten ortada bir mevzu, kavga, gürültü gibi bir şey yok. Beni tamamen olayın içine çekmeye çalıştılar. Hayatınızda siz hiç küçük bir olay için sokağın ortasında öldürmek pahasına ateş edilen bir adam gördünüz mü?"

Sayfa Yükleniyor...