Meteordaki fosiller Marslı olabilir

Antarktika’ya 13 bin yıl önce düşen meteordaki bakteri fosillerinin Mars’tan kaynaklandığı belirtildi.

26.11.2009 - 16:32

Meteordaki fosiller Marslı olabilir

Allen Hills 84001 kod adı verilen meteordaki fosilleri yeni geliştirilen Yüksek Çözünürlüklü Elektron Mikroskobuyla analiz eden bilimciler, özellikle karbonat halkalarına ve magnetit kristallerine odaklandı.

Araştırmayı yürüten NASA ekibinin lideri Kathie Thomas-Keprta, karbonat disklerinin içinde ve dışındaki kimyasal ve fiziksel özelliklerin 3.5 milyar yıl önce Mars’taki sulak zamana ait özelliklerle paralellik gösterdiği belirtildi.

1996’da bulunduğunda bilim dünyasında heyecan yaratan meteorun Mars’ta eskinden yaşam olduğunu kanıtlayan fosiiler olduğu iddiası hemen yayılmış, zamanın ABD Balkanı Bill Clinton da bu yönde bir basın açıklaması yapmıştı.

Ancak daha sonra, meteorun Dünya’ya düşmesinden sonra geçen 13 bin yılda Dünya kaynaklı organizmaların meteorda fossilleştiği iddia edilmişti.

Fosilleri taşıyan meteorun büyük ihtimalle Mars’a büyük bir göktaşının çarpması sonucu koparak Dünya’ya düşmüş olabileceği belirtiliyor. Daily Mail gazetesindeki habere göre fosillerin Marslı çıkması, Güneş Sistemi’nde yaşamın oluşması hakkında genel kabul gören teorileri değiştirecek.

'Marslı' organizma fosillerini taşıyan Allen Hills 84001 meteoru 1996'da bulundu. 'Marslı' organizma fosillerini taşıyan Allen Hills 84001 meteoru 1996'da bulundu.
Bakteri fosillerinin 3.5 milyar yaşında olabileceği söyleniyor. Bakteri fosillerinin 3.5 milyar yaşında olabileceği söyleniyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...