Meteoroloji'den İstanbul için kasım raporu: Yüzde 64 düşüş

İstanbul son baharda beklenen yağışları almadı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün "yağış raporları" grafiğine göre kasımda bir önceki yılın aynı dönemine göre yağış miktarı yüzde 64 azaldı.

İHA 12.12.2019 - 09:57 | Son Güncelleme : 12.12.2019 - 09:59

Meteoroloji'den İstanbul için kasım raporu: Yüzde 64 düşüş
İSKİ verilerine göre barajlarda bulunan su miktarı 338 milyon metreküpe düşerek son 10 yılın en düşük seviyesine indi.

İstanbul’da bu yıl sonbahar aylarında beklenen yağışların gerçekleşmemesi İstanbul’a su sağlayan barajlarda su seviyesinin ciddi derecede düşmesine neden oldu.

Özellikle Büyükçekmece Gölü ve İstanbul’a su sağlayan önemli Alibeyköy barajında havadan çekilen görüntüler ürkütücü tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi.

Havadan çekilen görüntülerde suların çekildiği alanlarda balçıkların oluştuğu, dağ sporcuları tarafından kullanılan akrobasi araçlarının teker izleri görülmüştü.

Öte yandan barajlarda görünen ürkütücü tablo, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün “Yağış Raporu” grafiklerine de yansıdı.

Yapılan analizde Kasım 2019’da Marmara bölgesine ortalama metrekareye 35 milimetre yağış düştüğü, normalinin ise 86.2 milimetre olduğu belirtildi. Geçen yılın yağış ortalamasının 96.3 milimetre olduğu analiz edilen raporda Kasım 2019’da yağışlarda normaline göre yüzde 59 ve geçen yıl kasım yağışlarına göre yüzde 64 azalma gerçekleştiği belirtildi.

SON 9 YILIN EN DÜŞÜĞÜ

Öte yandan “genel durum” kapsamında yapılan değerlendirmede ise yağışlar ülke genelinde normaline göre son dokuz yılın en düşük seviyesinde gerçekleştiği belirtildi. Yağışların sadece Güney Ege kıyı kesiminde mevsim normalleri civarı ve biraz üzerinde, diğer tüm bölgelerde normalleri altında meydana geldiği ifade edildi.

İSTANBUL'DA SU SIKINTISI OLUR MU? (BARAJLARDA SON DURUM)

Sayfa Yükleniyor...