İlişkili Haberler

Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun kuzeyinde geceden, İç Anadolu'nun doğusundaysa bu sabahtan itibaren kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Ankara'da gece başlayacak kar yağışının sabaha doğru etkisini artıracağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre dün gece Bolu, Karabük, Kastamonu, Ankara, Çankırı, Zonguldak ve Bartın'ın yüksekleri ile bugün sabahtan itibaren Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Karaman, Yozgat, Kayseri, Sivas ve Konya'nın güney ve batısının yükseklerinde kuvvetli kar yağışı bekleniyor.

Kar kalınlığının 10-20 santimetreyi bulacağı Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeyi ve doğusunda ulaşımda aksamalar başta olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Başkent Ankara'da gece saatlerinde başlayacak kar yağışının, bu sabah saatlerine doğru etkisini artırarak 5-15 santimetreyi bulması, yağışın öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi öngörülüyor.

Bu arada, Karadeniz ile Doğu Anadolu bölgelerinde, geçen günlerde etkili olan kar yağışlarının meydana getirdiği yüksek kar örtüsünün ısınacak hava nedeniyle çığa sebep olabileceği uyarısı yapıldı. Bu bölgelerde hafta başından itibaren havanın ısınması, yeni yağışların meydana gelmesi gibi nedenlerle yüksek kar örtüsüne sahip eğimli alanlarda çığ tehlikesi bulunduğu bildirildi.