Meteoroloji'den "su baskını ve heyelan" uyarısı

Meteoroloji, 8 Ocak'tan itibaren yağışların etkisiyle karın hızla erimesi sonucu, su baskını ve heyelan riski oluşabileceği uyarısında bulundu.

Anadolu Ajansı 06.01.2016 - 15:46

Meteoroloji'den "su baskını ve heyelan" uyarısı
Arşiv

Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar yaptığı yazılı açıklamada, bu akşam Orta Karadeniz yöresinde güneybatı yönünden rüzgarın kuvvetli, yer yer fırtına şeklinde esmesinin beklendiğini belirtti.

Lodosun yarın da etkili olmasının beklendiğini bildiren Asar, 8 Ocak Cuma günü rüzgarın etkisini kaybederek yerini yer yer kuvvetli ve karla karışık yağmura bırakmasını beklediklerini kaydetti.

Rüzgar esnasında sık sık rastlanan baca gazı ve soba zehirlenmelerine karşı tedbirli olunması gerektiğine işaret eden Asar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kuvvetli lodosun neden olacağı sıcaklık artışı ve cuma günü beklenen yağışların da etkisiyle, kar örtüsü henüz kalkmamış alanlarda karın hızla erimesi beklenmektedir. Cuma günü lokal su baskını ve heyelan riskine karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca kuvvetli rüzgara bağlı baca devrilmesi, çatı uçması, ağaç devrilmesi ve enerji nakil hatlarında yaşanması muhtemel aksaklıklara karşı da tedbirli olunmasında yarar bulunmaktadır."

Sayfa Yükleniyor...