Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Marmara'nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu'nun güney ve batısı, Batı Akdeniz ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli güneybatılı Lodos rüzgarlarla birlikte toz taşınımı ve çamur yağışı yaşanması bekleniyor.

Toz taşınımı ve çamur yağışına karşı vatandaşlar ile ilgililerin dikkatli olması istendi.

Öte yandan Eskişehir'de dün gece başlayan ve sabah saatlerinde hissedilir boyutlara ulaşan toz, ev ve iş yerleri ile araçlar ve sokakları kirletti.

Vatandaşlar sabah erken saatlerden itibaren temizlik çalışmalarına başladı. Kamu binaları ve meydanlar, ekipler tarafından temizlendi.

Çok sayıda vatandaş araçların üzerinde biriken tozu temizletmek için otomobil yıkama yerlerine gitti, kuyruklar oluşturdu. Tozdan etkilenen bazı ev ve iş yerleri de hortumla yıkandı.

ASLAN: PANİĞE GEREK YOK
Meteoroloji Bölge Müdürü Ali Aslan, kentte iki gündür etkili olan lodosun Afrika'daki çöllerden toz parçacıkları getirdiğini bu durumun gün boyu süreceğini söyledi.

Söz konusu durumun çevre illerde de yaşandığını ifade eden Aslan, ''Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda telefon aldık. Vatandaşın paniğe kapılmasına gerek yok. Geçici bir tabiat olayı yaşanıyor.''