Meteoroloji’nin internet sitesi yenilendi

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün günde ortalama 1,5 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği internet sitesi yenilendi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.12.2008 - 23:43

Meteoroloji’nin internet sitesi yenilendi

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar yaptığı açıklamada, meteorolojinin hava, su, toprak ve ateşle iç içe olduğunu belirterek, hizmet ettikleri sektörlerin bunların tamamıyla ilgilendiğini söyledi.

Sektörlerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Çağlar, bu kapsamda Türkiye’nin 600 yerinde ölçüm gerçekleştirdiklerini, bunun dışında bilgisayar, uydu, radar verilerini kullanarak tahmin ve iklim değişikliği çalışmaları yaptıklarını vurguladı.

Çağlar, bu bilgi ve çalışmalardan pek çok sektörün faydalandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Pek çok sektöre hizmet ediyoruz. Bu sektörlerin ihtiyaç duyduğu bilgileri güncel tutmak zorundayız. Bu kapsamda web sayfamız kullanıcılar için önemli bir yer teşkil ediyor. Bununla ilgili teknik bir ekip kurduk. Kullanıcıların daha iyi faydalanabilmesi için web sayfasının toplantılarla şeklini, içeriğini belirledik.

İnsanların kolayca ulaşabildiği, normal zamanlarda günde 1 milyonun üzerinde, kritik hava olaylarının yaşandığı zamanlarda ise yaklaşık 1,5 milyon insanın ziyaret ettiği bir sitemiz var. www.dmi.gov.tr adresinden sadece Türkiye değil, rahatlıkla dünya ölçeğinde büyük merkezlere ait tüm meteorolojik bilgilere ulaşılabiliyor.”

HAVACILIK, DENİZCİLİK VE ZİRAAT BÖLÜMLERİ

Mehmet Çağlar, siteden karayolları tahmin sistemi, stadyum tahminleri ve isteğe bağlı tahminlerin de yayımlandığını belirterek, son duruma ait bilgilere ulaşılabildiğini söyledi. Bunların yanı sıra havacılık ve denizcilik sektörlerine hizmet sunduklarını anlatan Çağlar, şunları söyledi:

“Uçaklar meteorolojik bilgileri alarak hareket edebiliyorlar. Milli Savunma da bu havacılık hizmetinden faydalanıyor. Onlar da her türlü harekatlarında meteorolojik bilgileri alıyorlar.

Denizcilere yönelik önemli bilgiler de var. Deniz tahmin raporları sitede önemli yer tutuyor. 24 saat boyunca rüzgar durumu, deniz suyu sıcaklıkları ve marinalarla ilgili hava tahminlerine ulaşılabiliyor. Denizciler ulaşımlarını bu bilgilerden faydalanarak yapabiliyorlar.”

Çağlar, web sayfasında ziraate yönelik önemli konulara da yer verdiklerini vurgulayarak, burada don uyarılarından, ürünün ne zaman hasat edilmesi gerektiğine ve ilaçlama zamanına kadar pek çok bilgi bulunduğunu anlattı. Mehmet Çağlar, sitenin ziraatla ilgili meteorolojik ihtiyacı Türkiye’nin her yeri için il, ilçe ve bölge bazlı karşılayabildiğini söyledi.

Özellikle ziraat açısından yağış durumlarının izlenebildiğini belirten Çağlar, 24 saatte gerçekleşebilecek yağışlar, mevsimsel olarak Türkiye’nin kuraklık durumu ve sonraki dönemlerdeki tahminlerin sitede yer aldığını bildirdi.

KYOTO ÇALIŞMALARI YER ALIYOR

Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nü imzalama sürecine girdiğini anımsatan Çağlar, Çevre ve Orman Bakanlığının bu konuda bir hazırlık çalışması yürüttüğünü söyledi. Çağlar, çalışmayla Türkiye’nin yapabileceği konular, alabileceği önlemler ve pazarlık gücününün belirlendiğini kaydederek, yasalaşma için TBMM’ye gönderildiğini kaydetti.

Bu kapsamda kendilerinin de çalışmalar yaptıklarını anlatan Çağlar, vatandaşların sitede “Türkiye’nin iklimi ne olmuş, nereye doğru gidiyor, hangi bölgelerde nasıl yağış durumu var, sıcaklık durumu ne olacak” sorularının yanıtlarını da bulabileceğini bildirdi.

Çağlar, ozon tabakası, güneş ve rüzgar enerjisi ile hava kirliliğine yönelik araştırma çalışmalarını da site üzerinden vatandaşlarla paylaştıklarını vurguladı.

Sitenin işitme ve görme engellilere yönelik özellikleri olduğuna değinen Çağlar, bunun dışında Meteorolojinin Sesi radyosunun buradan dinlenebildiğini kaydetti.

Kamu kurumlarının web sitelerinin genelde çok ziyaret edilmediğini, sadece ilgilendirdikleri alan tarafından izlendiğini anlatan Çağlar, yaptıkları işin, sanayiciyi, yatırımcıyı, öğrenciyi toplumun her kesimini ilgilendirdiği için Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinin kamu kurumları arasında en çok ziyaret edilen web sayfalarından olduğunu kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...