Kırmızı Yayınları tarafından verilen 2010 Metin Altıok Şiir Ödülü için 64 şair 65 kitapla katıldı. Yapılan incelemede Hulki Aktunç’un 'Sönmemiş Dizeler' adlı kitabı oybirliği ile ödüle değer bulundu.

Sönmemiş Dizeler, şairin kitapta yer alan şiirlerde şiirinin belirgin özelliklerini sürdürmekle birlikte yeni biçim denemelerinden kaçınmadığı; bu denemelerde söyleyişle içerik arasındaki uyumu oluşturmada başarılı olduğu; ustalığından ve birikiminden kaynaklanan dolgunluktan yararlanırken yeni denemelerinde de şiirsel gerilimi koruduğu konusunda oluşan görüş birliğiyle değerlendirildi.

1949'da İstanbul'da doğan Hulki Aktunç yazı yaşamına Yeni Ufuklar’da başladı. İlk kitabı Gidenler Dönmeyenler ile TDK Öykü Ödülünü (1977), Bir Çağ Yangını romanı ile Abdi İpekçi Ödülünü (1981), Bir Yer Göstericinin Hayatı ile Yunus Nadi Öykü Ödülünü (1989) kazandı.

İki öyküsü filme - Aşka Kimse Yok (Yön. Osman Sınav), Bir Yer Göstericinin Hayatı (Yön. Tülay Eratalar) - uyarlanan Aktunç, resme olan derin ilgisiyle de tanınıyor.