Efsanevi “3 Hürel” grubundan tanıdığımız, sanat tarihi öğretim görevlisi Haldun Hürel ile Ankara doğumlu İsviçreli yazar Metin Arditi’yi bir araya getiren büyülü bir şey var: İstanbul ve sanat aşkı.

Ağustos ayı başında Can Yayınları’ndan çıkan Turquetto adlı kitapla Türk okurun ilk kez buluştuğu Metin Arditi, 4 Eylül’de Pera Müzesi’nde Haldun Hürel ile buluşarak hem kitabı hem de şehir ve müziğin edebiyata kattıklarını anlatacak. Halka açık gerçekleşecek olan etkinlik 19.00’da izleyicilere kapılarını açacak.

Bu söyleşi böyle başlar... Janet – Jak Esim’den unutulmayacak bir giriş
1492’de İspanya’dan dünyanın birçok ülkesine, özellikle de Osmanlı’ya göç eden Yahudi toplumunun geleneksel müzikleri olan “Sefarad müziğini”, 30 yılı aşkın bir süredir araştırmakta, derlemekte ve yorumlamakta olan Janet – Jak Esim, 04 Eylül akşamı muhteşem bir mini konserle söyleşinin açılışını yapacak. Turquetto’nun konu edindiği 16. yüzyıl dönemi sefarad müziğinden en güzel örnekleri seslendirecek olan grup, kitabın atmosferini dinleyicilere birebir yaşatacak.

METIN ARDITI İSTANBUL’DA
4 Eylül 2012 Salı
19.00 – Janet – Jak Esim’le Sefarad Müziği Dinletisi
19.30 – Metin Arditi ve Haldun Hürel: 16. yüzyılda İstanbul ve Venedik & Turquetto’nun İnanılmaz Öyküsü

‘Son Yemek’te bir İstanbullu… İşte, Turquetto’nun Öyküsü
Tiziano’ya ait olduğu sanılan Eldivenli Adam isimli tablo, Rönesans’ın en iyi ressamlarında biri olan Turquetto isimli İstanbullu Yahudi bir ressamın günümüze kalan tek eseri olabilir mi acaba?

Bu soruyla açılan roman, XVI. yüzyıl İstanbul’unda (1519) Yahudi anne babadan doğan ve tek tutkusu resim yapmak olan bir çocuğun, Eli Soriano’nun hikâyesini anlatıyor aslında. Esir pazarında çalışan bir adamın oğlu olan bu çocuk, her iki dinin kurallarının resim yapmasına izin vermeyeceğini küçük yaşta fark edince, sanatını geliştirip rahatça icra edebilmek için Venedik’e