Metroda Mihri Hatun şiiri görünce

New Yorklular her gün kullandıkları metroda sade bir dille aşkı ve hayatın anlamını anlatan Mihri Hatun’un şiirleriyle tanışınca, metroyu daha çok sevdiler.

Haberler 27.12.2010 - 20:29

Metroda Mihri Hatun şiiri görünce

Vatan gazetesinin haberine göre, bir kadın yolcu üzgün başladığı bir günün sabahında, bindiği aracın panosunda Mihri Hatun‘un bir şiirini okuyunca her şeyin değiştiğini ve çok mutlu bir gün geçirdiğini söyleyerek metroda edebiyat kampanyasına sahip çıktı. Ancak hizmetten edebiyatın kaldırılması kararını alan firma ise Mihri Hatun’un şiirlerinin, Franz Kafka ve Galileo gibi düşünürlerin yaşama dair sözlerinin yer aldığı tabelalar yerine Metropolitan Ulaştırma Otoritesi’nin geçen yıl daha iyi bir hizmet ve sistem sağlamak için yaptıklarının tanıtımını gösterebilecek son teknoloji dijital ekranlar koymak istiyor.Metro firması bu sayede yolcularıyla daha iyi bir iletişim kurabileceğini iddia ediyor.

Her gün kullandığı metro ağından şiir ve düşünür sözlerinin kaldırılmasına karşı çıkan Edson Silva adındaki bir Jazz Müzik sanatçısı ise “Ruhumuza seslenen sanatı ve edebiyatı yaşamımızdan her çıkardışımızda, biz insanlar kaos yaratıyoruz. Çünkü kelimeler bu dünyada bizleri düşündürmek içinvardır” diyerek karara tepkisini gösterdi.

METRODAKİ ŞİİR
Ey dost, aşk yolunda neler çektiğimi
Bir gün aşka tutulunca bilirsin. (Mihri Hatun)

Sayfa Yükleniyor...