Mevlana felsefesi Cannes'a taşındı

Genç Türk yönetmen Damlasu Temizel, bu yılki 62. Cannes Film Festivali'nin, ''kısa metrajlı filmler köşesine'', ''Ney Der Ki'' isimli filmiyle katılıyor.

Anadolu Ajansı 14.05.2009 - 17:21

İtalya'nın Perugia Üniversitesindeki eğitimi sırasında aldığı İtalyan sinema tarihi ve oyunculuk dersleriyle sinemaya merak saran 27 yaşındaki genç yönetmen, ilk defa çektiği kısa metrajlı filmde, Hz. Mevlana'nın evrensel felsefesini temel alıyor.

Filmde, ''ruhun olgunlaşma sürecinde hep öze dönüş, yaşlı bir kadının gözünden, bu felsefeye olan değişik yaşlardaki yolculuklarının yansımaları'' anlatılıyor.

Kısa filmin bir bölümü İstanbul'da, diğer bölümü ise Konya Mevlana Müzesi'nde geçiyor.

Filmiyle ilgili olarak konuşan Temizel, Cannes'a ilk kez geçen yılki festivali izlemek için geldiğini belirterek, ilk kısa filminin, bu yılki festivalde gösterilecek olmasından çok memnun olduğunu ve gurur duyduğunu söyledi.

Temizel, kısa filminin süresinin yaklaşık 15 dakika olduğunu ve sadece 9 bin lira maliyetle çekildiğini kaydetti.

Genç yönetmen, filmin çekiminde gerek senaryo, gerek yapım ve oyuncu olarak en büyük yardımcısının annesi Suzan Kızıklıoğlu ve anneannesi Mualla Kızıklıoğlu olduğunu ifade etti.

1982 yılında İstanbul'da doğan Temizel, Konya Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Öğrencilik döneminde Ankara İtalyan Kültür Merkezinden üst üste aldığı burslarla İtalya'da dil eğitimini tamamlayan Damlasu Temizel, daha sonra İtalyan Dış Ticaret Bakanlığının özel bursuyla ''Universtita? Per Stranieri Di Perugia''da 2005 yılında yüksek lisans öğrenimini yaptı. Perugia Üniversitesinde aldığı İtalyan sinema tarihi, yönetmenlik ve oyunculuk derslerinin etkisiyle Türkiye'ye dönüşünde yeniden İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo TV Sinema Bölümünde öğrenime başlayan genç yönetmen, halen bu okulda 3. sınıf öğrencisi.

İLGİLİ HABERLER
Dünya sinemasının kalbi Cannes'de atıyor
Cannes'ın açılışı NTV'de
İmkansızlıklarla çekilen film Cannes'da
Yönetmen Seyfi Teoman, Cannes yolcusu
Cannes'da yarışacak filmler belli oldu
Cannes jüri başkanı Isabelle Huppert oldu
Nuri Bilge Ceylan, Cannes jüri üyeliğine seçildi
Cannes'da bir ilk: Animasyon filmiyle açılış

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...