Meydanı boş bulunca

Dinozorların yok olmasının, memelilerin 1000 kat daha fazla büyümelerine yol açtığı açıklandı.

26.11.2010 - 18:12

Meydanı boş bulunca

Memeli hayvanların bazıları, köken aldıkları küçük, fare benzeri canlılardan devasa boyutlara ulaşmayı bir şekilde başardılar. Bunlar arasında boynuzsuz bir gergedan diyebileceğimiz Avrasya'ya ait Indricotherium, yedi metreye varan omuz yüksekliğiyle bir Afrika filini bile cüce gibi bırakıyor.

Kanada Calgary Üniversitesi'nden Dr. Jessica Theodor, çalışma arkadaşlarıyla birlikte yayınladığı makalede, "Genel olarak baktığımızda dinozorlar ortadan kayboldular ve geriye bitki örtüsü üzerinden beslenen kimse kalmadı. Küçük memeliler de bu açık büfe fırsatını değerlendirmek üzere harekete geçtiler. Zaten belirli bir büyüklüğe ulaştığınızda da otçul beslenme en verimli seçenek olacaktır" diyor.

Dünyanın her noktasından memeli fosil kayıtlarını inceleme üzerine odaklanan çalışma göstermiş ki dinozorların 65 milyon yıl önce ortadan kalkmalarının ardından ekosistemin kendini yeniden düzenlemesi çok da fazla sürmemiş. Theodor, 25 milyon yıl içinde sistem oldukça iri memeli türlerinin ortaya çıkmasına olanak verdiğini belirtiyor, "Jeolojik açıdan baktığımızda bu oldukça kısa bir zaman dilimi anlamına geliyor. Evrim son derece hızlı işlemiş.

Araştırmacılar, memelilerin yeryüzünü henüz dinozorlarla paylaşmakta oldukları sırada 10 kg'lık büyüklüğün üzerine çıkmadıklarını belirtiyorlar. Fakat yokoluşu takibeden süreçte bazı türler kısa zamanda 17 tona kadar ulaşabilmişler. Çalışma sırasında tüm jeolojik dönemlere ait en büyük memeliler ele alınarak vücut kütleleri hesaplanmış ve bir model ortaya çıkarılmış. Veriler Perisodaktiller olarak adlandırılan, gergedan ve at gibi tek toynaklılar ile Proboscidea takımına ait fil, mamut, mastodon, karıncayiyen, armadillo ve tembel hayvan gibi memeli fosillerinden elde edilmiş. Sonuçlar daha soğuk iklimlerde yaşayan memelilerin, vücut sıcaklıklarını daha iyi koruyabilmek için daha fazla büyümüş olduklarını da ortaya koyuyor.

Özgün makaleye ulaşmak için tıklayın.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...