8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla babasının mezarının açılmasına ilişkin olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ile görüşmek üzere adliyeye geldi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na özel aracıyla gelen Ahmet Özal, ziyaretiyle ilgili açıklamada bulundu.

Ahmet Özal, babasının mezarının açılmasına karşı olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Mezarın açılmasını aile adına babam adına istemeyebiliriz. Ama şu noktadan sonra millete mal olmuş bir insandır. O yüzden 90 yılların temizlenmesinin ilk adımı olacak."

Mezarının açılmasının sorun olmadığını dile getiren Özal, "Önemli olan açıldığı zaman hangi teknoloji ve uzmanlar kullanılacak. Yumuşak dokunun 5 yıl sonra kalmadığını biliyoruz. Bu yüzden toprak analizi gerekiyor. Yumuşak dokudan toprağa yayılan patalojik ve kimyasal analizler gerekiyor. Adli Tıp dışında uzmanların da dahil olması gerekiyor" diye konuştu.

Başsavcılığın daha sonra kimse eleştirmesin diye çok titiz bir çalışma yürüttüğünü söyleyen Özal, açılma tarihinin belli olmadığını ancak açılırken aile adına orada olacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun raporunun ardından "Aile bilgi ve belge vermedi" eleştirisine katılmadığını belirten Özal, kendilerinin belirttiği bazı isimlerle görüşülmediğini öne sürdü.

Özal, babasının ölümüyle ilgili kendisinin şüphelendiği bazı isimler olduğunu ancak bunu mezar açıldıktan sonra ortaya çıkacak sonuçla birlikte savcıya ileteceğini de kaydetti.Bir gazetecinin ''Annenizin hasta olduğu söyleniyor, doğru mu'' sorusuna Özal, ''Doğrudur. Kolay değil'' yanıtını verdi.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın mezarının ölümüyle ilgili iddialar üzerine açılmasına karar verilmişti.