NTV

Mezuniyet töreninde havai fişek kazası: 5 yaralı

Anadolu Ajansı

Türkiye

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin 9 Haziran'daki mezuniyet töreninde, bir havai fişeğin kalabalık içerinde patlaması sonucu 5 kişi yaralandı.

Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunan Alaaddin Keykubat Üniversitesinin (ALKÜ) 9 Haziran'daki mezuniyet töreninde, bir havai fişeğin törene katılanların arasında patlaması sonucu 5 kişi yaralandı.

ALKÜ'nün Açık Hava Tiyatrosundaki mezuniyet töreni kutlamalarında bir havai fişeğin kalabalık içinde patlaması sonucu 5 kişi yaralandı. Yaralılar Hatice Özlem, Mehmet Yücel Sumakoğlu, Ayten Sumakoğlu, Sevinç Özer ve Yaprak Sumakoğlu olay yerine gelen ambulanslarla Özel Alanya Anadolu Hastanesi ve Başkent Üniversitesi, Alanya Uygulama ve Araştırma Merkezine kaldırıldı. Burada ilk müdahalenin ardından yaralılar ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ortopedi servisine sevk edildi.

Mezuniyet töreninde yaralanan Yaprak Sumakoğlu, ablasının mezuniyeti için Alanya'ya geldiğini söyledi. Mezuniyet gecesinde törenin sonlarına doğru havai fişek gösterisinin başladığını anlatan Sumakoğlu, "Kutlamalar sırasında havai fişeklerden bir tanesi patlamadan üzerimize doğru geldi. O anda patladı. Vücudumun çeşitli yerlerinde yanıklar oldu. Direkt ambulansı aradım ve birkaç ambulans istedim. Önce özel hastaneye sonra da devlet hastanesine getirildim." dedi.

Kızının mezuniyet töreni için İstanbul'dan gelen Sevinç Özer de en arka sırada oturduğunu ve kep atma töreninde üstüne ışık geldiğini anlattı. Önce yanığı hissettiğini belirten Özer, "O an ne yaptığımı bilmiyorum. Kolum ve bacaklarımda yanıklar oldu. O patlamadan sonra canımızla uğraşırken müzik vardı. Ben bu olayda etkisi olanlardan şikayetçiyim." diye konuştu.


"ŞİKAYETÇİYİZ"

ALKÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Yavuz Uysal da "Mezuniyet programının başından sonuna kadar tüm sorumluluk şirket üzerindeydi. Biz sadece aynı bir düğün misali gibi ev sahibiydik ama düğün salonu başkasında. Biz düğüne gittik ama salonda elektrikler kesildi." değerlendirmesinde bulundu.

Organizasyon şirketinin daha eğlenceli kılmak için yaptığı havai fişek gösterisi sırasında hep beraber salonda olduklarını hatırlatan Uysal, "Bu talihsiz hadisenin ardından gereken her şeyi yaptık. Süreci başından itibaren sağlıklı bir şekilde yürüttük. Üniversitelerdeki birimlerimiz hastalarımız için seferber oldu." dedi.

Veliler kadar kendilerinin de duruma çok üzüldüğünü ifade eden Uysal, "Onlar nasıl şikayetçi ise biz de organizasyon şirketinden şikayetçiyiz. Protokolümüz var. Tüm yazışmalarımız elimizde sabit. Çekincemiz yok. Maalesef organizasyonun eksiklerinden kaynaklandı. Biz de bu işin takipçisi olacağız. Bildiğimizi, gördüğümüzü yetkililere ilettik. En küçük bir ihmal dahi olsa bunun cezasız kalmayacağını, üniversitem adına takipçisi olacağımızı bir daha söylüyorum." diye konuştu.

"HAYATİ TEHLİKE BULUNMUYOR"

ALKÜ TIP Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Arslan, cuma günü mezuniyet töreni sırasında meydana gelen talihsiz olay sırasında yaralılara kısa sürede müdahale ettiklerini söyledi.

Önce 112'yi arayarak hastaları üniversite hastanesine götürmelerini telkin ettiğini dile getiren Arslan, "Ancak 112 önce yakın hastanelere götürdü. Daha sonra bu hastalarımızı Alanya Eğitim Araştırma Hastanesine transfer ettik. Cuma günü ortopedi servisine yatırdık. Tüm tedavileri uzman arkadaşlarca yapıldı. Genel olarak çoğunda birinci derece, bir hastamızın ikinci derece yanığı oldu. Bir hastamızda şiddetli patlamadan dolayı kulağında küçük bir yırtık var, bir diğer hastamızda da kafatası kemiğinde küçük bir çatlak var. Hastalarımızın tedavisi sürüyor. Acele etmiyoruz. Sadece tıbbi değil, psikolojik açıdan da rahatlamalarını bekliyoruz." diye konuştu.

Arslan, hastaların hayati tehlikesinin, hayati organ yaralamasının olmadığını, tüm tedavilerin yapıldığını ve hastaları yakında taburcu etmeyi planladıklarını vurguladı.

ETİKETLER