MGK'da 'kararlılık' vurgusu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan MGK'da gündem Türk uçağının Suriye tarafından düşürülmesiydi. Toplantı sonrası yayımlanan bildiride "Türkiye'nin tüm haklarını mafuz tutarak kararlılıkla hareket edecektir" denildi.

28.06.2012 - 19:36

MGK'da 'kararlılık' vurgusu

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bugün saat 13.55'te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı.

Çankaya Köşkü'nde yapılan Haziran ayı olağan toplantısı yaklaşık 5 saat sürdü.

Terör ile iç ve dış gelişmelerin görüşüldüğü toplantıda Türk uçağının Suriye tarafından düşürülmesi konusu da detaylı olarak ele alındı.

Toplantı sonrasında yayımlanan MGK bildirisinde "Test ve eğitim görevi icra eden silahsız bir uçağımızın 22 Haziran 2012 tarihinde uluslararası hava sahasında Suriye tarafından vurulması olayı ayrıntılı olarak ele alınmış, Türkiye'nin bu saldırgan eylem karşısında uluslararası hukuktan kaynaklanan tüm haklarını mahfuz tutarak kararlılıkla hareket edeceği vurgulanmıştır'' denildi.

ŞAM’A DEMOKRASİ ÇAĞRISI
Bildiride Esad yönetimi, halkın meşru talepleri karşısında harekete geçmeye davet edildi, "Demokratik geçiş sürecinin önünün en kısa zamanda açılması gerektiği" ifade edildi.

TERÖR EYLEMLERİ
Toplantıda ayrıca terör eylemleri de görüşüldü. Bildiride konuyla ilgili ''Terör eylemlerinin, toplumsal barışın tesisi ve sorunun çözümüne yönelik irade ve bu yönde atılacak sağduyulu adımları sabote edemeyeceğinin altı çizilmiştir'' ifadeleri yer aldı.

DOĞU AKDENİZ UYARISI
Bildiride Kıbrıs’la ilgili de bir parantez açılarak, Rum kesiminin Doğu Akdeniz'deki petrol arama çalışmalarından duyulan rahatsızlık ifade edildi; "Bölgede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hat ve mesafelerinin korunması" konusunda her türlü adımın atılacağı kaydedildi.

Toplantıda Irak ve Mısır’da yaşanan gelişmeler de ele alındı. Bildiride Irak'taki siyasi çözümsüzlükten duyulan rahtasızlık dile getirilirken, Mısır'daki geçiş süreci ile ilgili taleplerin dikkate alınması uyarısı yapıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...