MGK'dan örtülü Obama eleştirisi

Milli Güvenlik Kurulu'nun Nisan ayı toplantısında, NATO'nun Afganistan operasyonuna verilebilecek ek katkılar değerlendirildi. Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada Obama'nın 24 Nisan mesajı da isim verilmeden eleştirildi.

28.04.2009 - 21:11

MGK'dan örtülü Obama eleştirisi

Çankaya Köşkü'ndeki Milli Güvenlük Kurulu toplantısı yaklaşık 5.5 saat sürdü.

Yazılı açıklamada, terörle mücadele, Irak ile ilişkiler, enerji arzı ve güvenliği konularının ele alındığı belirtildi. Afganistan'da yürütülen uluslararası harekata yapılabilecek ek katkıların da ele alındığı kaydedildi.

KKTC'de yapılan seçimlere de değinilerek, "Cumhurbaşkanı Talat'ın yürüttüğü müzakere süreci desteklenmektedir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamanın sonunda ise isim verilmeden ABD Başkanı Obama'nın 24 Nisan'da yaptığı Ermeni olaylarına ilişkin değerlendirme eleştirildi ve "Türk ve Ermeni uluslarının ortak tarihlerinin ancak gerçekliği tartışılmayacak kanıt ve belgeler temelinde, önyargılardan arındırılmış olarak, tarafsız ve bilimsel bir yaklaşımla değerlendirilebileceği vurgulanmıştır" denildi.

HİKMET ÇETİN'İN AÇIKLAMASI
Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamayı değerlendiren, NATO'nun Afganistan'daki eski kıdemli sivil temsilcisi Hikmet Çetin, "Muharip güç gönderileceği anlamını çıkarmadım" dedi.

İsrail Büyükelçiliği resepsiyonunda soruları yanıtlayan Çetin, Türkiye'nin yakında, kabil bölgesinin komutanlığını alacağını hatırlattı. Çetin, "Bu nedenle ek asker yollayacaklar, o da doğaldır" dedi.

Çetin, bununla birlikte asker sayısının artırılmasının, muharip güç gönderileceği anlamına gelmediğini de vurguladı.

Hikmet Çetin, kendisine, Afganistan'da yeni bir görev yerilmesinin söz konusu olmadığını da söyledi.

Çetin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin özel temsilcisi olması teklif edilirse düşünebileceğini belirtti. Çetin, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin özel bir temsilcisine ihtiyaç var. Raporlarda öneri olarak yaptım. Ancak öyle bir görev olursa düşünebilirim" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...