MGK’ya karışık düzen

YAŞ’ın ardından MGK’da oturma düzeni de değişti. Bugünkü toplantıda asker ve siviller karışık oturdu. Değişikliğin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün isteğiyle yapıldığı öğrenildi.

18.08.2011 - 15:14

Kritik Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı başladı. Toplantıda Hakkâri Çukurca’da yaşanan son terör saldırısı ile birlikte başlatılan operasyon ve terörle mücadelede yeni dönemde atılacak adımlar masaya yatırılacak.


MGK, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü’nde saat 13.40’da toplandı. Toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcıları, MGK üyesi bakanlar, kuvvet komutanlarının yanı sıra, Türkiye’nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon da katıldı. Ağustos ayı başında yapılan Yüksek Askeri Şura ile göreve gelen yeni komuta kademesi MGK’ya ilk kez katılıyor.

OTURMA DÜZENİ DEĞİŞTİ
YAŞ toplantısında Başbakan Erdoğan masanın başında tek başına oturmuştu. Geçtiğimiz yıllarda ise masanın başında Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başbakanı yan yana oturuyordu. YAŞ toplantısındaki oturma düzeninin ardından MGK'daki oturma düzeni değişti. Asker ve siviller karşı karşıya değil yan yana oturdu.

GÜNDEM TERÖR VE SURİYE
MGK’nın ana gündem maddesi Hakkâri Çukurca’da 8 askerin ve 1 korucunun şehit olması ile sonuçlanan terör saldırısı ve Türkiye’nin Kandil’e yönelik başlattığı operasyon olacak. Bu bağlamda operasyondaki son gelişmeler ve Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta kamuoyuna duyurduğu terörle mücadelede yeni dönem konusu masaya yatırılacak.

Öte yandan MGK'da konuşulacak bir diğer konu da Suriye olacak. Türkiye’nin halkına karşı kanlı operasyonlarına devam eden Suriye yönetimine yönelik tavrını ortaya koyacağı yol haritası MGK’da masaya yatırılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...