MHP af için seçim sonrasını işaret etti

MHP'den, Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği ancak hükümet kanadından karşılık bulmayan afla ilgili, "Bugün olmasa da yarın, belki seçimden sonra..." açıklaması geldi.

Anadolu Ajansı 24.05.2018 - 05:40 | Son Güncelleme : 24.05.2018 - 05:41

MHP af için seçim sonrasını işaret etti

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Samsun'da düzenlenen milletvekili aday tanıtım toplantısında, gazetecelerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Usta'ya, emeklilikte yaş engeli, af ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin hastanede Alaattin Çakıcı'yı ziyaret etmesi konuları soruldu.

EMEKLİLİKTE YAŞ ENGELİ

Usta, 7 bin gün hizmet süresini doldurmuş ancak yaşı gelmediği için emekli olamayan yaklaşık 150 bin kişi olduğunu söyledi.

Bu sayının ilavelerle artabileceğini ifade eden Erhan Usta, "Biz bu konunun adil çözümünün bu arkadaşlara emeklilik haklarının verilmesinden yana olduğunu düşünüyoruz. Açıklayacağımız seçim beyannamesinde de buna ilişkin bir kanuni düzenleme yapmak konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisinde faaliyette bulunacağımızı ifade ettik." dedi

AF

Usta, af konusunun önemine işaret ederek, belirtilenin bir genel af olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sayın Genel Başkanımız konuyu ifade ederken, bundan özellikle terör suçlularının kadına, çocuğa karşı şiddet veya cinsel istismarda bulunanların bu tür belli suçları dışarıda tutarak gerçekten kader mahkumu diyebileceğimiz şu anda cezaevlerinde çok zor şartlarda cezasını çeken insanlara yüzlerini güldürecek bir fırsat tanınması. Bir af getirilmesi konusunu gündeme getirdi. Burada önemli olan hususun ve Genel Başkanımızın ifade ettiği diğer bir hususta, önümüzdeki dönemde seçim ortamı içerisinde hapishaneler kaynaklı ülkede bir karışıklık çıkarma yönünde bir riskle, endişeyle karşı karşıya olduğumuzdan bu ifade edildi. Ben eninde sonunda bugün olmasa da yarın, belki seçimden sonra bu konuya hükümetin olumlu bir yaklaşım içerisinde olacağını ve bu işin olumlu bir şekilde sonuçlanacağını düşünüyorum. Çünkü Sayın Bahçeli bir konuyu 3 defa dile getirdiyse, onun üzerinde iyi düşünmek lazım. İlla ki bir şey başımıza gelmesi gerekmez tedbir almak için. Bu tedbirleri zamanında almanın faydalı olduğunu düşünüyorum."

ÇAKICI'YI ZİYARET

Usta, son zamanlarda farklı şekillerde anılsa da Alaattin Çakıcı'nın 1980 öncesi Asala terör örgütüyle mücadele fedakarlıklar göstermiş ülkücü birisi olduğunu ifade ederek, "Sayın Genel Başkanımızın onu hastanede ziyaret etmesi bu anlamda son derece anlamlıdır. Bu ülkeye hizmet eden adamları öyle kolayca elimizle bir kenara itmememiz lazım. " diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...