MHP baraj altında kalır mı?

Ülkücü kesim üzerine yazdığı kitaplarla tanınan gazeteci Kemal Can, NTV canlı yayınında seçim öncesinde en çok merak edilen soruya yanıt verdi.

13.04.2011 - 11:56

MHP baraj altında kalır mı?

"Devlet ve Kuzgun", "Devlet, Ocak, Dergah" ve "Türkiye'de Sivil Toplum ve Milliyetçilik" gibi kitapların yazarı gazeteci Kemal Can, Yazı İşleri programında MHP'nin milletvekili adaylarını ve 12 Haziran seçimlerini değerlendirdi.

Ruşen Çakır'ın canlı yayında sorularını yanıtlayan Kemal Can, şunları söyledi:

"MHP medyada yer bulma konusunda becerikli bir parti değil. Bugüne kadar kararsızların bölüştürüldüğü hiçbir ciddi araştırmada MHP'nin baraj altında kaldığını görmedim. Benim edindiğim izlenim de baraj sorunu yok 12 Haziran seçimlerinde. Hiçbir zaman da baraj sorunu olmadı. Referandumda ciddi bir kayıp yaşandı ama oy oranı yine 2007 bandında duruyordur MHP'nin, yani yüzde 14'lerde.

MHP'deki yeni adaylar, yörünge değişikliğinden çok taktik değişiklik gibi görünüyor. Yeni isimlerden üç tanesi AK Parti'den transferler. Bir kısmı yine 99'dan itibaren Bahçeli tarafından bürokrasiden siyasete taşınan isimler. Seçilme olasılığı olan 70-80 kişi isim içinde 10-15 kişi var.

MHP'nin önünde şu seçenekler vardı. Referandumdaki travmatik şokun karşısındaki ilk seçenek 99'daki biraz mecburiyetten yaptığı gibi ülkücü motifleri, isimleri öne çıkartarak yola devam etmek, teşkilata motivasyon vermek. Bir tür öze dönüş... İkincisi ise reel politik davranıp, eski merkez sağ taktikleriyle hamleler yapmak.

AÇILACAK MERKEZ SAĞ YOK Kİ...
Merkez sağa açılma meselesinde kavramsal olarak bir problem görüyorum. Bir yere açılmak için orada yoğun bir oy bloğunun olması gerekir. Sürekli CHP ve MHP için de merkez sağa açılma diye bir şeyden bahsediyorlar ancak açılınan yerde ne var ki? Zaten oraya açılan açıldı, alacağı oyları aldı ve kapılar kapandı. Şu mümkün olabilir, oradaki politika yapma tarzı transfer edilebilir. Bunu MHP'nin CHP'den daha iyi başardığını da söyleyebiliriz.

MHP teşkilatları içinde eski politikaya dönülmesi görüşü hakim, geçtiğimiz yaz dolaştığım teşkilatlarda bunu gördüm.

BAHÇELİ GÜCÜNÜ GÖSTERDİ
Bahçeli kendisine meydan okuyan herkesi milletvekili adayı yaptı. Ümit Özdağ'ı bile aday gösterdi, belki seçilemeyebilir ama aday gösterilmesi önemli. Referandumdan sonra başlayan küskünler harekatı Bahçeli'nin güçsüzlüğünü değil gücünü gösterir. Koray Aydın'ı alıp Trabzon 1. sıradan aday göstermesi önemlidir.

ENGİN ALAN NOKTA ATIŞI
Balyoz davasından tutuklu olan emekli Korgeneral Engin Alan, toplum içinde Öcalan'ı Türkiye'ye getiren isim olarak biliniyor. İstanbul 1. Bölge birinci sıradan aday gösterilmesi nokta atışı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...