MHP barajı geçti

Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 12.99’luk oy oranı ile baraj sıkıntısı yaşamadı. Partinin oy oranlarında Doğu Anadolu bölgesinde süpriz artış yaşandı partinin birinci çıktığı tek il ise Iğdır.

Haberler 12.06.2011 - 18:29

MHP barajı geçti

12 Haziran öncesi, kaset ididalarıyla birlikte MHP için gündeme gelen “MHP yüzde 10 barajına takılacak mı?” sorusu yanıt buldu ve MHP barajı rahat aştı.


Partinin oy kaybı, 2007 seçimine göre sadece yüzde 1 oldu. MHP Meclis’te 53 milletvekiliyle yine üçüncü parti oldu.

Kaset nedeniyle partiden ihraç edildiği halde istifa etmeyen İhsan Barutçu da seçimi kazanarak İstanbul milletvekili olarak Meclis'e girdi.

İstanbul'da geçen seçimde 10,4 oy oranı ile 7 vekil çıkaran MHP bu kez aynı oy oranıyla 8 vekil çıkardı.

MHP'nin Ankara'dan çıkardığı vekil sayısı yine 4'te kaldı. İzmir'de geçen seçimde 4 vekil çıkaran MHP, bu seçimde 2 vekil çıkarabildi.

En fazla oyu Iğdır' da alan MHP, 2007'deki yüzde 15'lik oy oranını yüzde 36'ya taşıdı.

MHP'nin oy oranı Adana, Afyon, Aksaray, Amasya, Antalya, Aydın, Çankırı, Çorum, Erzurum, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Mersin, Osmaniye ve Yozgat'ta yüzde 20’lere ulaştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim sonucunu yazılı bir açıklamayla değerlendirdi..

Bahçeli, kasetleri hatırlatarak MHP'yi Meclis dışı bırakmaya yönelik tuzakların sonuç vermediğini vurguladı. Bahçeli, "Millet MHP'yi sahiplenmiş, yalnız bırakmamıştır. MHP'siz siyaset tanzimine yönelik girişim ve çabalar akamete uğramıştır" ifadesini kullandı.

MHP, 2007 Genel Seçimleri’nde yüzde 14.27 oy almıştı. 2002’deki seçimlerden ise yüzde 8.36 oyla barajın altında kalarak Meclis dışında kalmıştı.

Sayfa Yükleniyor...