"MHP bu süreçte yıprandı"

Kurultay tartışmalarının partiyi yıprattığını söyleyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya, "Bu işi daha fazla germenin bir anlamı yok" ifadesini kullandı.

Haberler - ntv.com.tr 26.05.2016 - 14:04 | Son Güncelleme : 26.05.2016 - 14:07

"MHP bu süreçte yıprandı"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, NTV canlı yayınına katıldı.

Karakaya, MHP’nin kamuoyu önünde çok tartışıldığını ve bu durumun partiyi yıprattığını söyledi

Mevlüt Karakaya, “Ben Genel Başkanımıza bu kurultay nasıl bir kurultay olacak diye sorduğumda kendisi bana 'Bu kurultay oyun bozan kurultayı olacak. Ülkücü irade bu oyunu bozacak' dedi. Biz ülkücü iradenin bu oyunu bozacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Karakaya’nın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle;

“1 Kasım seçimlerinin hemen arkasından Yargıtay’ın kesin kararını verdiği ana kadar yaklaşık 7 aylık sürede bu süreç kamuoyunun önünde tartışmalarla Milliyetçi Hareket Partisi’nde kaos gibi başlıklarla verildi.

Milliyetçi Hareket Partisi bu süreç içerisinde olağanüstü derecede yıprandı ve yıpratılmaya çalışıldı. Genel Başkanımız olağanüstü kongrelerin partileri zedeleyeceğini nedeniyle olağan kongrenin beklenmesini söyledi.

Tüzüğümüz de buna izin vermiyordu ve süreç mahkemeye gitti. Tüzüğümüz, 47 yıllık geçmişimiz olağanüstü kongrelerde seçim yapılmasına cevaz vermiyordu. 12. Hukuk Mahkemesi’nde tüzüğe uymadığını ifade ettik. Bizim buradan olağanüstü genel kurul kararı çıkacağı gibi bir beklentimiz yoktu.

Ancak bu karardan sonra başta Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı olarak saygılı olacağımızı söyledik ve olayı Yargıtay’a taşıdık. Aynı zamanda Yargıtay’ın kararına da saygılı olacağımızı da söyledik. Kararın ardından dakikalar içerisinde olağanüstü kongrenin yapılacağını açıkladık. Çağrı Heyeti’nin görevi delegeyi salona getirmek. Onlar salona girdikten sonra oranın tek hakimi delegedir. O andan itibaren Çağrı Heyeti’nin görevi bitiyor.

Sayın Genel Başkanımız seçimli olağanüstü kararını açıkladıktan sonra bunun arkasında başka bir plan mı var soruları saçıldı. Bizim kafamızda arka plan bir çalışma yok. Dün sayın Genel Başkanımızın yapmış olduğu yazılı açıklamada bir seçim yapacağız ama tüzüğün değiştirilmesiyle ilgili talepler geliyor. Bu talepler dikkate alınır ve bunlar aşama aşama yapılır. Bu işi daha fazla tartışmalara götürmeden gerginlikler götürmeden sonuçlandıralım.

Kongrenin ayrıntıları zamanla şekillenecek. Hiç kimse hukuki geçerliliği olmayan bir kongre yapmak istemez. Milliyetçi Hareket Partisi kendisini kamuoyunun önünde daha fazla tutacak tartışmalar istemiyor. Genel Merkez toplanma kararını açıklamayana kadar kimse tüzük sorunlarından bahsetmiyor. Bu işi daha fazla germenin bir anlamı yok.

Şu anda da adaylar artmaya başladı. Bizim bildiğimiz kadarıyla aday sayısı 8’e ulaştı ve daha da artmaya devam edebilir. Biz zaten Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi olarak kongre çalışmalarımıza başladık.

Ben Genel Başkanımıza bu kurultay nasıl bir kurultay olacak diye sorduğumda kendisi bana “Bu kurultay oyun bozan kurultayı olacak. Ülkücü irade bu oyunu bozacak” dedi. Biz ülkücü iradenin bu oyunu bozacağına inanıyoruz.”

Sayfa Yükleniyor...